Trogna och starka klubbar belönas

Främjandekommittén i SCIF (Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande) bestående av en skara erfaren idrottsledare ledda av ordförande Doris Högne Rydheim, har gått igenom nomineringarna till det nya priset –  - och utsett tre vinnare Bland 160 nomineringar får nu tre klubbar  vardera100 000 kr!

Juryn har gjort sitt val. Erfarna idrottsledare i SCIF vill belöna tre stabila, stora idrottsföreningar och delar ut 100 000 kr till dem

Kriteriet är först och främst att föreningen uppvisar uthållighet över många år och ska ha bidragit till att aktiva har uppnått hög internationell nivå. 

Det råder ingen tvekan om att de tre utvalda föreningarna uppnått precis detta:

Helsingborgs simsällskap

Orienteringsklubben OK Ravinen, Nacka

Skidföreningen Åsarnas IF 

Helsingborgs simsällskap har under en lång tid fostrat duktiga simmare, inte minst på den kvinnliga sidan som Emma Igelström, Johanna Sjöberg och systrarna Sophie och Louise Hansson.

En av världens främsta orienteringsklubbar, Ravinen i Nacka, svarar också upp mot de kriterier som efterfrågas. Gustav Blomgren ståtar med 5 VM-guld och 25 SM-medaljer och Hannes Mogensen är regerande juniorvärldsmästare.

100-årsjubilerande Åsarna har väl som ingen annan förening gjort avtryck i svensk och internationell skidåkning. Klubben stoltserar med  totalt 56 VM- och OS-medaljer. Thomas Wassberg, Torgny Mogren, Ida Ingemarsdotter, Johan Olsson är exempel på idrottare som finns i svenska folkets hjärtan.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.