Trogna och starka klubbar belönas
Främjandekommittén i SCIF (Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande) bestående av en skara erfaren idrottsledare ledda av ordförande Doris Högne Rydheim, har gått igenom nomineringarna till det nya priset – - och utsett tre vinnare Bland 160 nomineringar får nu tre klubbar vardera100 000 kr!
Kriteriet är först och främst att föreningen uppvisar uthållighet över många år och ska ha bidragit till att aktiva har uppnått hög internationell nivå.
Det råder ingen tvekan om att de tre utvalda föreningarna uppnått precis detta:
Helsingborgs simsällskap
Orienteringsklubben OK Ravinen, Nacka
Skidföreningen Åsarnas IF
Helsingborgs simsällskap har under en lång tid fostrat duktiga simmare, inte minst på den kvinnliga sidan som Emma Igelström, Johanna Sjöberg och systrarna Sophie och Louise Hansson.
En av världens främsta orienteringsklubbar, Ravinen i Nacka, svarar också upp mot de kriterier som efterfrågas. Gustav Blomgren ståtar med 5 VM-guld och 25 SM-medaljer och Hannes Mogensen är regerande juniorvärldsmästare.
100-årsjubilerande Åsarna har väl som ingen annan förening gjort avtryck i svensk och internationell skidåkning. Klubben stoltserar med totalt 56 VM- och OS-medaljer. Thomas Wassberg, Torgny Mogren, Ida Ingemarsdotter, Johan Olsson är exempel på idrottare som finns i svenska folkets hjärtan.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar