Trogna och starka klubbar belönas
Främjandekommittén i SCIF (Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande) bestående av en skara erfaren idrottsledare ledda av ordförande Doris Högne Rydheim, har gått igenom nomineringarna till det nya priset – - och utsett tre vinnare Bland 160 nomineringar får nu tre klubbar vardera100 000 kr!
Kriteriet är först och främst att föreningen uppvisar uthållighet över många år och ska ha bidragit till att aktiva har uppnått hög internationell nivå.
Det råder ingen tvekan om att de tre utvalda föreningarna uppnått precis detta:
Helsingborgs simsällskap
Orienteringsklubben OK Ravinen, Nacka
Skidföreningen Åsarnas IF
Helsingborgs simsällskap har under en lång tid fostrat duktiga simmare, inte minst på den kvinnliga sidan som Emma Igelström, Johanna Sjöberg och systrarna Sophie och Louise Hansson.
En av världens främsta orienteringsklubbar, Ravinen i Nacka, svarar också upp mot de kriterier som efterfrågas. Gustav Blomgren ståtar med 5 VM-guld och 25 SM-medaljer och Hannes Mogensen är regerande juniorvärldsmästare.
100-årsjubilerande Åsarna har väl som ingen annan förening gjort avtryck i svensk och internationell skidåkning. Klubben stoltserar med totalt 56 VM- och OS-medaljer. Thomas Wassberg, Torgny Mogren, Ida Ingemarsdotter, Johan Olsson är exempel på idrottare som finns i svenska folkets hjärtan.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar