Inte bara medaljer som räknas

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Inget rekord-EM, inget medaljregn.  Och tänk; det struntar jag i.

Jag sitter inte och gnäller över de som misslyckas. Gläds bara av att se alla glada ansikten, alla

fräcka, nya löpare och ett Sverige som plötsligt kan springa fort.

Henrik Larsson kämpar sig in på fjärde plats herrarnas final på 100 meter under EM på Stadio Olimpico i Rom. Foto: Christine Olsson / TT

Det har varit mycket konstigt i Rom. Mätinstrumenten strejkar, startpistolerna verkar köpta på Buttericks, det har varit många märkliga beslut och Sveriges nya förbundskapten, den förra höjdhopparstjärnan Kajsa Bergqvist, har fått tillbringa lika mycket tid i juryrum och bland domare som på läkaren.

Kajsa fick ryta till

Lite stolpe ut, som sagt. Några en hårsmån från medalj eller finalplats men också många som inte pallat trycket och kanske var det några för många i den trupp som Kajsa plockade med sig.

Men inte heller det få mig att surna. Jag har varit på plats på världsidrottens största och finaste arenor, EM, VM och OS sedan början av 80-talet, jag har upplevt Linda Haglund, Christer Garpenborg och Johan Wissman, men maken till svenska, unga, talangfulla sprinters har jag nog aldrig sett.

Det är helt makalöst att Sverige haft två man i två sprinterfinaler, att Henrik Larsson nådde en fjärdeplats med snudd på medalj på 100 meter (det är 50 år sedan en svensk var i final på 100 meter, Christer Garpenborg 7:a) och - som från ingenstans - Lundakillen Erik Erlandsson som först var kvalificerad för final, sedan borttagen men till slut återförd till startlistan sedan Kajsa Bergqvist blivit så heligt förbannad som hon kan bli när orättvisa skipas och först sedan hon talat om för de tröga och okunniga jurymedlemmarna att om bara 1000-delar återstår att skilja två löpare åt då skall båda få starta i final. Det finns ju en nionde bana att utnyttja för just sådana delikata fall.

Så Erlandsson stoppades in på den svårlöpta (snävare kurvor) innerbanan men tycktes inte bekymra sig det minsta om det utan sprang avspänt, offensivt och med spänst och ork kvar på upploppet där han plockade tidsmässigt bättre löpare ända fram till en högst sensationell fjärdeplats. En fullständigt oväntad framgång för både oss och - uppenbarligen - honom själv.

Den nya generationen

Hur svårt det är att slå sig fram internationellt för svenskar på sprinterdistanserna underströks också av MAI-löparen Julia Henriksson som den här säsongen slagit igenom med dunder och bra, bland annat med den första svenska kvinnliga 100-meterstiden under 11 sekunder (dock med för stark medvind).

Hon delar nu det svenska rekordet på 200 meter (22.82) med självaste Linda Haglund, ett rekord som stått orört i 46 år tills Julia sprang in på exakt samma tid med sin andraplats i en av semifinalerna. Hon verkar vara en skön blandning av både starkt självförtroende och ödmjukhet, en oerhörd koncentrationsförmåga och ett mod att utmana sin egen kapacitet och motståndare med bättre personliga rekord. Det är nog inte fel att tala om en ny generation svenska friidrottare. Vi har haft  spjutkastare, diskuskastare, hoppare med och utan stav i världsklass men konkurrenskraftiga sprinters på internationell nivå känns som lite extra grädde på moset, speciellt när man sitter där i timmar och följer ett direktsänt EM.

Och tänk bara 18-åriga Nora Lindahl (guld på JEM ifjol) som bara var fem hundradelar ifrån en final på 200 meter. En liten tjejrevolutionen kan man också ana. Julia (sexa i finalen) har för övrigt lovat oss att hon skall bli ensam om sitt rekord innan sommaren är över. Nej, det är sannerligen inte bara medaljer som räknas.

Obefintlig konkurrens

Det är fantastiskt att vi fick tillgång till den amerikanska supertalangen Armand Duplantis, den lille killen som bott i en stavshoppsgrop sedan han var fyra år, och det är oerhört mäktigt att se den (till synes) store, lugne nallebjörnen Daniel Ståhl gå in ringen och bolla med sin 2-kilosdiskus som vore den ett kaffefat.

Duplantis är på en nivå där inget reellt motstånd existerar, Ståhl har vunnit både VM- och OS-guld men har också fått uppleva att andra har vuxit sig starka nog att utmana honom. Han tycks ta det med ro, i vissheten om att han redan är korad till världens bäste och kanske var EM bara en station att pricka av på vägen till Paris.

Duplantis närmast överjordiska förmåga har dödat stavsporten. Det finns ingen som kan utmana honom. Och jag gissar att det kommer att dröja minst tio år, kanske tjugo innan någon annan når de extrema höjder där han nu, korta ögonblick av sitt unga liv, befinner sig. 6.30 ser inte längre omöjligt ut. 640? Varför inte.

Så årets friidrotts-VM har bjudit på andra njutningar, överraskningar och spänningsmoment. Som att se 24-årige Carl Bengtström i ett perfekt disponerat lopp, med styrka kvar till loppets slutskede tugga sig förbi en efter en och ta bronset på 400 meter häck och dessutom stryka Sven Nylanders svenska rekord från Atlanta-OS 1996. Sensationellt, i varje fall för alla oss som bara läser personbästa och inser att det borde varit omöjligt.

Det finns en mogen inställning och en lagom stor kaxighet hos den här nya generationen som får dem att ge oss all den spänning och underhållning vi vill ha medan vi bara noterar ett stavguld i förbifarten.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nu är det inte många dagar kvar til dess att vinter-OS inleds. Då kommer beskedet att TV4 och HBO Max som ska sända grannlåten nu har satt sig ned och fördelat tävlingarna, d v s vem som ska sända vad.

Då framkommer det nya – att spelet bakom det offentliga innebär att  det inte blir något skidskytte i SVT under OS.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen