22 år, bäst och 318 miljoner rikare

Han kommer att tjäna 3,7 miljoner kronor i månaden. De närmaste 84 månaderna. Och i natt blev han utsedd till NHL:s bästa back och fick en Norris Trophy. Erik Karlsson karriär är makalös och han har redan överträffat legendarer som Börje Salming och Nicklas Lidström.
Erik Karlsson och Daniel Alfredsson i en av Ottawas matcher. Daniel har betytt oerhört mycket för Erik som bodde första tiden hemma hos familjen Alfredsson när han flyttade 2009. Foto: Chris O'Meara, AP Photo/Scanpix


Nicklas Lidström vann sin första Norris Trophy som 30-åring. Erik Karlsson är 22 år när han vinner sin första.
Han är född 31 maj 1990 i Landsbro och ser egentligen inte mycket ut för världen, är 181 cm lång och väger 78 kg.

Men spela hockey kan han.

En ny typ av back

Med en bländande teknik, ett knallhårt skott och fantastisk skridskoåkning kryddad med smartness blev han en publikfavorit i Ottawa.Yttersta beviset, han vann backarnas poängliga med 25 poäng när han gjorde 78 (19 mål, 59 assist) på 81 matcher.

Han representerar en helt ny stil bland backar och han behärskar sin konst med våghalsiga dribblingar, annorlunda framspelningar och tunga mål.

1 juli skulle han ha varit tillgänglig för övriga NHL-klubbar. I Ottawa Senators var man väl medvetna om det liksom Erik Karlssons värde.

De kom överens

Ett dygn före NHL Awards i slutfördes förhandlingarna mellan Erik Karlssons agent, Don Meehan, och Senators general manager Bryan Murray.

I går offentliggjordes överenskommelsen och så kulminerade dessa fantastiska dagar för en ung smålänning och utvandrare. Han fick en Norris Trophy, ett bevis på att han är ansedd som NHL:s bäste back.

- Det är fantastiskt, vad annat ska man säga, säger 22-åringen.

Utvandrare från Vetlanda

Hans sjuårskontrakt är värt 45.5 miljoner dollar, cirka 318 miljoner kronor.

Det innebär att den 22-årige smålänningen – som vann backarnas poängliga med 25 poäng i vinter – kommer att tjäna närmare 46 miljoner kronor per säsong.

Ändå är det inte så länge sedan han gick hemma i Vetlanda och inte kunde annat än drömma om en NHL-karriär.

Flyttade 2009

Han inledde karriären i Boro, fortsatte i Troja Ljungbys, Södertäljes och Frölundas ungdomslag, kom med i juniorlandslaget och där tog karriären fart.

Erik Karlsson tog klivet upp i Frölundas elitserielag, där han bara blev kvar en säsong innan han 2009 flyttade till Ottawa.

Och hem till familjen Daniel Alfredsson. Där bodde han under en längre tid och uppenbarligen har det betytt mycket, vilket Erik själv har betonat.

Ett sådant hat trick

Om det ser ut som om han saknar nerver när han spelar ishockey var det värre i natt:

- Det känns jobbigt att jag inte kunde vara mig själv utan blev så fruktansvärt nervös. Brukar kunna hålla mig lugn, men det här var jobbigt, berättar Erik.

Kontrakt, pris och nu nalkas giftermål med sin Therese. Ett sådant hat trick.

Fakta

Svensk succéafton

Henrik Lundqvist fick Vezina som årets målvakt, Erik Karlsson Norris som årets bäste back och Gabriel Landeskog Calder som årets rookie.

Som om inte det var nog fick Daniel Alfredsson ta emot Clancy-trofén för sina humanitära insatser utanför isen och Jhonas Enroth hyllades som till årets målvaktsrookie.

Sverige hade en total framgång vid NHL Awards i Las Vegas i natt.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen