Tommy Jacobson går upp i ringen

Tommy Jacobson valde att lämna sitt uppdrag som ordförande för Djurgården fotboll. Sitt engagemang för idrott och Djurgården har han fortfarande kvar. Men närmast ska han gå upp i ringen!
Huvudmatch blir en comeback för den förre svenske världsmästaren Rickard Nordstrand som kommer att boxas mot Sem Braan rankad som en av de nu bästa tio i världen.

 

Tommy Jacobson är styrelseordförande i Varenne Investment och Quesada Kapitalförvaltning.Det är hans profession. Men han är också styrelseordförande i Djurgården Kampsportförening och brinner för Djurgårdsandan, klubbens sociala projekt.

En man med många järn i elden...

54 år går han upp i ringen

Nu ska han därtill möta thailändaren Lexpet Kennorsing i en K1-match under den internationella utomhusgalan FightNight08.

Den 17 augusti arrangeras FightNight08 på Stockholm Stadion. Huvudmatch kommer att vara den förre svenske världsmästaren Rickard Nordstrand comeback mot Sem Braan som är rankad bland de nu tio bästa i världen.

En sensationell match på galan blir med den 54-årige Tommy Jacobson, med tre matchers erfarenhet, i den ena ringhörnan. Han möter den betydligt yngre Lexpet Kennorsing som har boxat 278 matcher på hög nivå.

Överskott till ett barnhem

- Jag har på senare år börjat träna K1 och kör flera pass i veckan. Adrenalinkänslan av att gå upp i ringen är bland det värsta och bästa jag varit med om. Men den här matchen handlar inte om mig, allt överskott från galan kommer att gå till barnhemmet Alldays Orphan Center i Sydafrika. Att jag går upp i en förmatch är en del i utmaningen av våra sponsorer, säger Tommy Jacobson.

- Med den här galan vill vi också lägga grunden för en årligen återkommande tävling för alla svenska utövare och fans av kampsport, avslutar Tommy Jacobson.

Arrangör av FightNight08 är DIF Kampsport där Tommy Jacobson är styrelse-ordförande. Verksamheten i DIF Kampsport med cirka 300 medlemmar bedrivs i nära samarbete med Djurgårdsandan.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.