En 20-åring som ingen annan
Det har liksom aldrig varit meningen annat än att han skulle göra karriär som ishockeyspelare. Sedan knatteåldern har han presterat och imponerat på omgivningen.
Slog igenom redan som 14-åring
Belöningen är att han får mer pengar än någon som nyss har lämnat tonåren.
Bestämd och enveten är han, men det har också många andra varit, skillnaden är att han har lyckats.
Redan när han var 14 år spåddes Gabriel Landeskog en lysande karriär.
Vann skytteligan i TV-pucken
Han var välkänd i Stockholmshockeyn. Han började i Hammarby där pappa Tony hade spelat, men gick över till Djurgården där det fortsatte att peka rakt uppåt.
Han presterade över all förväntan som 15-åring i U-16-landslaget och blev skyttekung i TV-pucken året därpå, då han också fick göra debut i Djurgårdens A-lag. Han blev den yngste spelaren A-lagsspelaren någonsin i Djurgården och den näst yngste genom tiderna i elitserien.
Han hade sedan modet att nobba ett A-lagskontrakt med Djurgården för att han så hett ville uppleva juniorhockey i Kanada. Där hamnade han i Kitchener Rangers och i augusti 2009 gjorde han debut.
Utstakad karriär
Gabriel Landeskog älskade hockeyn och växte allt mera som spelare och via ett utmärkt facit i grundserien blev han en av ligans främsta i slutspelet där han fortsatte att producera poäng. Inför säsongen 2010/2011 utnämndes han till lagkapten i Rangers, den första europeiska kaptenen i klubbens historia.
Han hade en utstakad karriär in i NHL. Colorado Avalanche lyckades lägga beslag på honom vid NHL-draften 2011. Och inte behövde han särskilt lång tid att acklimatisera sig. I oktober 2011 gjorde han sitt första NHL-mål – som den yngsta svensken någonsin, blott 18 år och 324 dagar gammal.
Han spelade samtliga 82 matcher i NHL den säsongen och vann poängligan för rookies med 52 poäng (22 mål, 30 assists). Av bara farten tog han också hem Colorados interna skytteliga och han hade därtill bäst plus/minus-statistik i laget. Konsekvensen blev att han utsågs till ligans bästa nykomling.
250 miljoner för sju år
Inte nog med det, hans kvalitéer både som spelare och person ledde till att klubbledningen utsåg Gabriel Landeskog till Colorados lagkapten inför den förra säsongen. Då, bara 19 år gammal. Han blev den yngste lagkaptenen någonsin i NHL:s historia.
Han är en särling i alla avseenden. Det är en självklarhet att han nu tjänar pengar som ingen annan som är 20 år.
Han skrev ned sin namnteckning på ett kontrakt värt en kvarts miljard. Han får 250 miljoner kronor för sju år i Colorado.
Svårt att greppa pengarna
- Det är så mycket pengar att det är svårt att greppa, säger Gabriel Landeskog till Sportbladet.
Det tog hans agent, Peter Wallén, och Colorados klubbledning en månad att komma överens. Sedan var siffror och villkor på plats. Pennan också och Gabriel Landeskog ville inte annat än att skriva på.
- Colorado är min klubb och det ska bli jättekul att representera dem i många år framöver.
Den 23 november fyller han 21 år.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















