Ny chef utsedd på radiosporten
Markus Boger har bland annat varit kanalchef för Sveriges Radio Örebro och kommer närmast från tjänsten som utvecklingschef på Ekot och samordnare för Sveriges Radios valbevakning.
- Radiosporten är ett av Sveriges Radios främsta varumärken. Att som radiomedarbetare och mycket intresserad av sport få vara en del av den redaktionen är förstås oerhört lockande, säger Markus Boger som tillträder på deltid den 3 augusti och på heltid den 22 september, efter slutfört uppdrag som Sveriges Radios valsamordnare.
Stor erfarenhet
Han har varit utvecklingschef på Ekot sedan 2012. Dessförinnan var han chef för Alltid nyheter, en webbkanal med syfte att bryta ny mark för nyhetsnärvaro och nya sändningssätt inom Sveriges Radio, och kanalchef för Sveriges Radio Örebro. Han har tidigare också varit redaktionschef och nyhetschef på Sveriges Radio Uppland.
- Markus Boger har genom sitt arbete på Ekot, på Alltid Nyheter och som kanalchef i Örebro och valansvarig för hela Sveriges Radio visat att han kan navigera genom en rad olika typer av verksamheter och hitta utveckling i såväl helhet som detaljer, säger Björn Löfdahl.
Jakob Sillén är sedan den 1 juni är ny områdeschef för Sveriges Radio Mälardalen. Samtidigt flyttas Radiosporten in i området där också Sveriges Radios verksamheter i Uppland, Västmanland, Sörmland och Gotland samt P4 Stockholm och Trafikredaktionen ingår.
Blev historisk
På redaktionen fortsätter arbetet, förstås. Susanna Andrén blev historisk när hon kommenterade VM-premiären Brasilien-Kroatien. Som första kvinna fick hon referera en VM-match för herrar.
- Häftigt att jag är den första, men samtidigt tråkigt att det händer först 2014, säger Andrén som följde matchen tillsammans med Ralf Edström.
Hur stort är det för dig att referera en VM-premiär?
- Det känns fantastiskt häftigt att vara på ett VM i Brasilien, som jag drömde om att få åka till när jag för ett par år sedan började plugga portugisiska, säger Susanna Andrén.
Hela VM i Radiosporten
Sveriges Radio sänder från samtliga matcher i fotbolls-VM, mellan den 12 juni och den 13 juli.
Radiosporten och övriga Sveriges Radio har sammanlagt tre referenter, tre reportrar och två experter på plats i Brasilien. Referenterna är Susanna Andrén, Christian Olsson och Dag Malmqvist. ExperternaRichard Henriksson och Ralf Edström kompletteras på hemmaplan av Radiosportens senaste experttillskott Johanna Frisk.
Sveriges Radio-reportrar på plats är Lotten Collin, Martin Marhlo och Andreas Matz. På hemmaplan kompletteras de utsända av två referenter på svensk mark, Jonas Enarson och Gunnar Brink.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















