Svensk idrott får ny chef

Så sent som i juni stod de på samma scen. Karin Mattson Weijber gratulerade Stefan Bergh till svensk idrotts förtjänsttecken i guld. I dag kan Karin gratulera honom till ett nytt jobb – på hennes gamla arbetsplats.
Då hade de inte aning. I juni fick Stefan Bergh RF:s guldmedalj av Karin Mattsson Weijber. I dag är han ny i RF:s ledning medan hon har avgått.

 

Stefan Bergh fick i rollen som hedersordförande i Sveriges Akademiska Idrottsförbund och vice ordförande i det internationella studentidrottsförbundet ta emot svensk idrotts förtjänsttecken i guld ur Karin Mattsson Weijbers hand.

Från två damer till två herrar

I dag är hon före detta RF-ordförande och han RF:s nya generalsekreterare. Han tar steget från rollen som Cancerfondens generalsekreterare till RF och ersätter Birgitta Ljung.

Från två damer i toppen, Karin Mattsson Weijber och Birgitta Ljung, till två herrar, Björn Eriksson och Stefan Bergh.

Styrelsen för Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna har utsett honom till generalsekreterare för de båda organisationerna.

- Idrotten har alltid varit en viktig del av mitt liv och föreningsidrotten har legat mig varmt om hjärtat sedan jag började som ledare i tonåren. Så jag ser verkligen fram emot det här uppdraget, säger Stefan Bergh.

Har jobbat på RF

Stefan har också ett förflutet på RF:s kansli, där han anställdes 1998 som internationell sekreterare men sedan i flera år verkade som idrottspolitisk chef.

Annars har han haft sin främsta hemvist i studentidrotten. Han har varit ordförande i det svenska förbundet i nio år och i 20 år suttit i styrelsen för det internationella studentidrottsförbundet FISU, där han nu är vice ordförande.

- Jag är glad att kunna välkomna Stefan tillbaka till RF och SISU Idrottsutbildarna. Med sina ledarerfarenheter och gedigna kunskaper om idrottsrörelsen på alla nivåer är jag övertygad om att han är rätt att leda verksamheten med de stora utmaningar vi står inför, säger RF:s och SISU Idrottsutbildarnas ordförande Björn Eriksson, som samtidigt vill passa på att tacka den avgående generalsekreteraren Birgitta Ljung.

Gillar amerikansk fotboll

- Birgitta har gjort ett strålande arbete när det gäller både det långsiktiga strategiarbete idrottsrörelsen bedriver och att effektivisera kansliet i en tid när de ekonomiska resurserna blivit allt mindre.

Exakt när Stefan Bergh kommer att tillträda sin post som generalsekreterare är ännu inte klart. Han är inte heller beredd att i det här skedet avge någon närmare programförklaring. 

- Men det ska bli väldigt spännande att ordentligt sätta mig in i och bli en del av det viktiga utvecklingsarbete svensk idrott är mitt uppe i. Jag hoppas kunna bidra till att göra en bra verksamhet ännu bättre, säger Stefan Bergh som haft en aktiv roll inom idrotten. Senast vid student-VM i amerikansk fotboll 2014 var han vice ordförande i organisationskommittén.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen