Matilda stor på alla plan
Matilda Plan, 18, från Katrineholm är en extrem talang i bandy och fotboll. Hon har ett nyskrivet A-lagskontrakt med allsvenska Eskilstuna United. På fredag spelar hon SM-semifinal i bandy med Västerås SK mot Sandviken.
Hon fick bollar, gräs och is med modersmjölken. Pappa Fredrik, en av tre tränare för A-laget i Västerås, har spelat allsvensk bandy för Katrineholm och har SM-guld i golf för lag med Katrineholms GK. Farfar heter Anders Plan, trefaldig svensk mästare i bandy med Katrineholms SK.
Napp mot skridskor
- Matilda fick skridskor när hon kunde gå, säger Fredrik.
Ut med nappen, på med skridskorna, med andra ord.
Matilda hängde med på träningar och matcher med storebror Rasmus och pappa Fredrik, tränare för A-laget.
Hon spelade i lag med pojkar i bandy, det fanns inga tjejlag/damlag i Katrineholm. Hon blev världsmästare i bandy i USA för flickor F 17. 2016 utsågs hon till Årets Komet i bandy. Hon vann skytteligan, bara 17 år.
Fick nobben
Men när VM för seniorer skulle avgöras fick hon nobben.
– Jag blev sur och besviken. Åldern ska väl inte ha någon betydelse utan vad man presterar, säger hon.
Nästa år avgörs senior-VM i Kina.
– Då ska jag vara med, säger hon med bestämd röst.
2015 lämnade hon DFK Värmbol i Katrineholm och skrev på för Eskilstuna. Hon tillhör landslaget i fotboll, F 18.
– När jag kom till Eskilstuna var jag forward. Sen ville de att jag skulle pröva som back. De ville ha någon som var stor (175 cm, 68 kg) i försvaret. Jag gillar att spela back, jag får ha bollen mycket, säger Matilda.
Namnet en styrka
Hennes förnamn har tyskt ursprung och betyder bland annat styrka. Det stämmer in på Matilda.
Klanen Plan ställer upp med bilkörning. Dubbla träningspass samma dag är inte ovanligt. Först fotboll med Eskilstuna, sen 30 minuters färd till Västerås och bandyn.
– Men nu när det är slutspel i bandy försöker jag undvika dubbla pass samma dag, säger hon.
Nu har Matilda körkort. Hon får köra till Eskilstuna men efter Västeråsträningen är det oftast pappa Fredrik som styr i mörkret.
Fotboll eller bandy?
Fotboll eller bandy i framtiden? Hon har fått frågan många gånger men inte bestämt sig än.
– Jag köper inte snacket att man inte kan hålla på med två idrotter på elitnivå. Det går att vara dubbelidrottare. Matilda är beviset, säger Fredrik.
Förra året satt hon på bänken ett par gånger i Eskilstunas allsvenska matcher men fick aldrig hoppa in. I år har hon spelat med A-laget i träningsmatcherna.
Den 19 juni tar Matilda studenten. Den 31 juli fyller hon 19. Vad händer efter studenten?
– Jag kanske pluggar till sjukgymnast och flyttar till Västerås.
Inte Eskilstuna?
– Nej, Västerås är en roligare stad, säger supertalangen.
Göran Söderlund

Namnet Matilda har tyskt ursprung och betyder bland annat styrka. Det stämmer in på Matilda som delar sin tid mellan fotbollen och bandyn: Eskilstuna United och Västerås SK. — Foto: Privat
Mest lästa just nu
Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten.
Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.
Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















