Han har följt ÖFK:s förvandling

Vad ligger bakom Östersunds Fotbollsklubbs lyckliga resa som inte verkar ha något slut? Thord Eric Nilsson, 75, legendarisk sportchef på Östersunds-Posten i 35 år, behöver bara några ord för att förklara framgången: – Kombinationen Kindberg-Potter.
Thord Eric Nilsson, legendarisk sportchef på Östersunds-Posten och författare av boken ”Från Alljämtskan till Allsvenskan”

Daniel Kindberg, 50 i november, kom som sportslig ansvarig till klubben 1996, sedan 2010 är han ordförande. VD i Östersundshem, före detta yrkesmilitär.

Graham Potter, 42, engelsmannen som spelat i Englands U 21-lag och i Premier League för Stoke, West Bromwich och Southampton, kom till Östersund 2011 när laget låg i division 2. Förutom rutin som fotbollsspelare hade han en Masterexamen tagen i Leeds.

I fjol utsågs 3-barnspappan han till Årets tränare i allsvenskan.

Prestige i morgon

Daniel Kindberg, ordförande för ÖFK, samt Graham Potter, tränare. Foto: Robert Henriksson / TT; Fotomontage: Thomas Selig, Idrottens Affärer

Att säga att på onsdag spelas årets match på Jämtkraft Arena är att överdriva. Men mycket prestige står på spel när svenska mästarna Malmö FF kommer för att möta årets cupmästare (mot Norrköping i april, då sattes publikrekordet, 8 369 personer). Malmö är ute efter revansch. I fjol vann ÖFK med 3-0 i Malmö.

Förr i tiden sa tränare och spelare när motståndarna kom på tal att vi ska möta dem med varma servetter. MFF behöver något varmt på sig och i sig, den saken är klar. Väderprognosen säger sju grader och regn. Plus konstgräs.

Mycket snack i kommunen, 62 000 invånare, handlar numera om Europa League. Jag utgår från att ni vet: de ”omöjliga” segrarna mot Galatasaray och PAOK och senast mot Zorya.

Thord Eric har skrivit en bok, ”Från Alljämtskan till Allsvenskan”. Han har varit med om förvandlingen och ser alla hemmamatcher och många på bortaplan. Men Grekland och Ukraina fick vara. Nu förbreder han sig för avslutningsmatchen i gruppspelet mot Herta Berlin den 7 december. Specialtåg Östersund-Berlin. Avresa tisdag, hemresa lördag. 300 behövs, annars blir det inget tåg. Det finns plats för 450 personer.

Men innan dess väntar högtidsstunder hemma: Hertha Berlin 28 september, Atheltic Bilbao 19 oktober. Zorya 23 november. Glädjeyra i snöyra? Plus bortamatch 2 november i Bilbao. Redaktör Nilsson, som i dag är mer fotograf än skrivande, hänger på.

En saga för evigt?

– När jag skrev boken hade jag ingen aning om vad som skulle ske senare i år. Jag vet inte vart den här sagan tar vägen. Blir den beständig? Jag vågar inte säga nånting. När Kindberg började prata om Champions League inför allsvenska premiären var det många som ville sätta tvångströja på honom. Men allt han sagt har ju slagit in…

Östersunds FK är en ung förening. Bildad den 31 oktober 1996 efter samarbete med bland andra IFK Östersund och Ope. Nio säsonger i division 2, fem i division 1, tre i Superettan. Nu gör laget sin andra säsong i allsvenskan.

Belackarna kanske inte kan sången ”Vi komma, vi komma från Pepparkakeland”, julsången som Alice Tegnér skrev 1913. Visst, det är ett mångkulturellt lag men Potter har lyckats skapa ett L-A-G av spelare från olika länder och kulturer. En högklassig prestation.

– Faktum är, säger Thord Eric, att de flesta spelarna är födda i Sverige. Och det finns svensk namn i laget.

Överblivna spelare

När Kindstrand värvade Potter var Östersund en död fotbollsstad. Det var skidor och skidskytte som gällde. Men Potter svängde sin trollstav. Klubben hittade spelare som hade blivit över. Samon Ghoddos i Skåne, Ken Sema från Sylvia, Norrköping och Ljungskile, Tom Pettersson utan plats i IFK Göteborg, med flera. Potter utvecklade deras talanger, tog med dem i litteraturen och balettens värld. Och musikaftnar.

– Det är tänkt att de ska ha en Sameprojekt i år men det tror jag inte de hinner med, säger Thord Eric.

Potter har hittills envist pratat engelska på presskonferenserna. Efter 5-0-segern mot Sirius i Uppsala i söndags pratade han klockren svenska.

– Vi visste att han kunde. När han fyllde 40 sa han till gästerna. ”Nu ska ni få en present, jag ska ta det här talet på svenska. Det gjorde han. Sen sjöng han Jämtlandsvisan på jämtska. Imponerande, säger Thord Eric.

Bud kommer?

Potter är den enda engelska tränaren som finns kvar i Europaspelet. Klart att det ger eko i hans hemland. Bud lär komma. Från hela världen, antagligen.

– Jag tror att han stannar. Han vill bygga huset klart. Taket är inte på än, säger Thord Eric, som följt fotbollen i Östersund sen barnsben.

Hans son Charlie, sju år, ska ta studenten i Östersund sa någon. Graham kontrade:

– Jag ska stanna längre än så.

Han hade 1,5 miljoner kronor i lön i fjol. Räkna med löneförhöjning i år.

Inför säsongen hade Östersund en budget på 60 miljoner kronor. Den blir högre. 25 miljoner för platsen i Europa League, 3,5 miljoner för segern i Ukraina. Klubben har omkring 40 heltidsanställda personer på lönelistan. Nästa år ska det finnas ett U 19-lag.

Det kostar pengar men klubben har sålt spelare också. Andrew Stadler till Dalkurd, Walid Atta till Saudiarabien, Dariljan Bojanic och David Accam till Helsingborg, Modou Barrow till Swansea. I november i fjol försvann lagkaptenen Alex Dyer till Elfsborg. Det har betytt pengar in.

Östersunds Fotbollsklubb är på väg, om laget inte redan är det, att bli hela Sveriges lag. Det kan bli så att spelare ber att få komma till klubben. Harry, förlåt Graham Potter, kan tydligen göra vem som helst till stjärna.

 

Göran Söderlund

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.