Pengaregn över Anna Holmlund

Svenska skidförbundet har samlat in 400 000 kronor som ska gå till skidcrossåkaren Anna Holmlunds rehabilitering. Internationella skidförbundet bidrar med lika mycket.
Skicrossåkaren Anna Holmlund inviger Alnö skidklubb i Sundsvall. Det är Anna Holmlunds första framträdande efter den svåra olyckan under träning i Inncichen den 19 december förra året. IA rapporterade nyligen. Foto: Mats Andersson / TT

– I mina ögon är Anna fortfarande en del av landslaget även om hon inte kan utöva skidåkning. Vi försöker stötta henne i den mån vi kan, säger skidcrosslandslagets sportchef Joar Båtelson.

Han och den alpina sportchefen Tommy Eliasson Winter var på plats i lördags på Alnön när Anna och Charlotte Kalla invigde Alnö Skidklubbs nya, asfalterade motionsslinga och klubbstuga.

– Anna har levt på prispengar och de uteblir när hon inte kan åka. Elitidrottare har ingen arbetsgivare. Det är jobbigt och kämpigt när hon inte kan åka men Sverige är ett fint land att åka i om man är handikappad så grundförutsättningarna finns men Anna har högre ambitioner. Jag ser väldigt ljust på det samarbete vi har fått med skidförbundet, säger Anna pappa Lars Holmlund till SportExpressen.

Rosa logotyp

Insamlingen till förmån för Anna heter ”Go Anna Go”. När Anna låg i koma efter olyckan i Italien den 19 december i fjol tävlade både hennes landslagskamrater och konkurrenter med ett klistermärke med texten ”Go Anna Go”.

Logotypen är rosa. Den visar en skidåkande kvinnlig superhjälte. Den loggan tog Anna fram innan olyckan för att bland annat stödja svensk idrott genom ett stipendium. Nu kommer namnet att användas för att hjälpa Anna i hennes rehabilitering.

David Nilsson är Annas manager. Han säger bland annat:

– Sponsringen mot ett OS-guld finns inte där men alla som har stöttat henne vill fortsätta att stötta henne. Här kan det bli en svår situation att koppla ett varumärke till en idrottare som varit med om en mycket svår olycka.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.