"Kärleken till Djurgården är för stor"

Samma dag som det avslöjas att Henrik Berggren fortsätter som vd för Djurgården Fotboll och inte går vidare till Svensk Elitfotboll avslöjas att Özcan Melkemichel slutar som tränare. Ersättarna är redan klara, Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf är kontrakterade.

Enligt uppgifter ville en majoritet av spelarna ha bort Melkemichel, men han själv säger: "Det är skitsnack. Jag  ville inte förlänga kontraktet", säger han till Sportbladet.

Özcan Melkemichel lämnar Djurgården som redan har klart med ersättare, nya tränare blir Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf. Två välkända f d allsvenska spelare.

 

Henrik Berggren bestämde efter sommaren att hans tid i Djurgården var över för den här gången. Henrik hade då fått jobb som operativ chef på Svensk Elitfotboll som han skulle tillträda den 1 februari nästa år. Men nu har Henrik bestämt sig för att stanna kvar i Djurgården.

– Kärleken till Djurgården för stor.Jag vill inte missa den fortsatta resan med Djurgården som jag tror blir mycket intressant, förklarar Henrik som nobbar arbetet hos SEF.

– SEF har sedan några år en fantastisk utveckling och det kändes väldigt lockande att få bidra till den. Men efter mycket övervägande var viljan att fortsätta det vi har påbörjat i Djurgården ännu starkare. Vi har byggt upp en mycket bra grund i föreningen och jag vill inte missa den fortsatta resan som jag tror blir mycket intressant, säger Henrik Berggren.

–Vi respekterar så klart Henrik Berggrens val. Hans kärlek till den egna föreningen tog överhand och vi är glada att Henrik blir kvar inom elitfotbollen. Vi kommer att inleda en ny rekryteringsprocess till tjänsten som operativ chef och önskar Henrik all fortsatt lycka i Djurgården, säger Mats Enquist, generalsekreterare på Svensk Elitfotboll.

-. Det har genomförts en mängd intervjuer såväl inom som utom Djurgården Fotboll. Därtill så har en arbetsgrupp haft diskussioner med några rekryteringsfirmor. Men vi blev mycket glada när Henrik berättade att hans hjärta för Djurgården Fotboll och Djurgårdsfamiljen gjorde att han skulle vilja vara kvar som vd, berättar Lars-Erik Sjöberg, Djurgårdens fotbollsordförande.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.