Sarah kan inte nobba miljonerna

Sarah Sjöström njuter av livet mer än någonsin. Hon ser fram emot kommande tävlingar och möjligheten till nya segrar och intäkter.

Hon är rak. Lika snabb i repliken som snabb i vattnet. Nu ger hon klartecken. Efter viss tvekan har Sarah Sjöström bestämt sig. Hon startar i Internationella Simförbundets serie av stortävlingar. 

Sarah Sjöström tar för sig, både i och utanför simbassängen. Foto: Magnus Ragnvid / TT

– Jag blev inbjuden till så många grenar att det hade känts dumt att tacka nej med tanke på vilka prispengar det är, säger Sarah Sjöström.

Hon ska medverka i Fina, Internationella simförbundets nya serie med större prispengar än någonsin inom simningen.

"Nu går pengarna till simmarna"

– Fina har haft pengar hela tiden, men tidigare har de bara försökt behålla pengarna till sina familjeresor, som Sarah Sjöström uttryckte det tidigare i SVT.

Den ukrainske affärsmannen och miljardären Konstantin Grigorisjin, som äger Sjöströms internationella simklubb Energy Standard, startade i höstas en ny simtour, International Swimming League. Där hade simmarna chansen att tjäna så mycket som 45 miljoner kronor och i höstas skulle en förstatävling arrangeras i Turin.Men Fina hotade de aktiva med avstängning – om de deltog. 

Det slutade med att det aldrig blev någon tävling i ryssens regi.

Nu kontrar Fina med en egen serie.

Och nu har Sarah bestämt att hon ska medverka.

– Problemet med Fina var ju att de bara ger fem procent av alla pengarna de får in i prispengar till simmarna. Det har vi fått nog av. Vi förtjänar mycket mer. 

- Framför allt alla simmare som kanske inte vinner så många medaljer och inte får någon bonus. De kämpar hela tiden bara för att hålla på med det här. Nu måste vi få en ändring på det här så att simningen inte är fast i 80-talet längre…

Guldår för Promotion AB

Sarah upplever några verkliga guldår.Hon säkrar sin framtid med ständiga intäkter, antingen prispengar eller sponsorpengar.

2017 med tre VM-guld gav en vinst om 8,5 miljoner och under 2018 nådde hon också höga nivåer.

Sarah Sjöström Promotion AB har synnerligen stark medvind – och framtiden ser också ljus ut..

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.