Från blågult till streetwear

Café har utsett fotbollsspelaren och förre landslagsmannen Erik Berg till Sveriges bäst klädda man 2019.

Det har sannerligen varit några händelserika år för den i dag 31-årige Erik som är född och uppvuxen i Falkenberg. Både privat och som fotbollsspelare har det varit ideliga skiften.

Förre landslagsspelaren Erik Johansson. Han gjorde 12 A-landskamper innan han avstod fortsatt spel i landslaget Här en bild från matchen Sverige-Italien.

2011 flyttade han till Göteborg och bytte till spel i Gais.  2012 föll laget ur allsvenskan och då värvades Erik av Malmö FF och skrev ett fyraårskontrakt med klubben.

2014 debuterade han i A-landslaget, där han gjorde tolv matcher 2014-16. Men här bytte han både klubb och land eftersom han värvades av belgiska Gent 2015. Men redan i januari 2016 flyttade han till Köpenhamn och FCK, där han skrev på ett fem-årskontrakt.

Blev Stockholmare

Då hade han i augusti, efter EM,  meddelat förbundskapten Janne Andersson att han var trött på landslaget och avstod spel i fortsättningen.

FCK gällde i ett par år innan han 2018 värvades av Djurgården och blev Stockholmare.

Där inbjöds han till en fest av en kompis och mötte sin blivande fru, programledaren Carina Berg.

– Det är som alla säger: när man vet så vet man, säger han i Café och avslöjar att han köpte en förlovningsring efter bara tre månader.

Och nu blir han uppmärksammad som Sveriges bäst klädda man 2019 för att ”han på ett inspirerande och nyfiket sätt vågar flytta fram positionerna inom manlig stil. I en tid då vi pratar alltmer om könsneutralt och hållbart mode är det sällan fotbollsspelare som får personifiera den progressiva rörelsen”, heter det i utlåtandet.

Djärv och färgglad blandning

Han har en djärv och färgglad blandning av modern streetwear, skräddade designerplagg och traditionellt feminina accessoarer”

Daniel Lindström, modechef på Café, förtydligar:

- Erik Berg är annorlunda – med en djärv och färgglad blandning av modern streetwear, skräddade designerplagg och traditionellt feminina accessoarer visar han att herrmodet mår toppen utan mossiga koder och rigida regler, säger  Daniel.

Den prestigefyllda utmärkelsen delas ut för 28:e året i rad och innehåller 50 namn som under året klätt sig på ett modernt, snyggt och inspirerande sätt och som har stuckit ut i mängden.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna  intreset skruvas upp hela tiden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen