Hockeybasen medger brister

Hockeyförbundets ordförande Anders Larsson bemötte på tisdagen för första gången Damkronornas bojkott av landslagsspel. 43 uttagna spelare har presenterat en kravlista på 10 punkter,  med bl.a. krav på bättre ekonomisk ersättning vid läger och matcher med Damkronorna.

-Vi måste se oss själva i spegeln, det här klart bekymrade för förbundet, damspelana och för  hela hockey-Sverige, säger Anders Larsson i intervju med SVT-sport.

Trodde det var löst

-Jag känner ett stor ansvar för detta, även om vi på förbundet levde med bilden att spelarsättningen var löst genom att SDHL (damhockeyligan) tagit över ansvaret för detta på samma sätt som SHL gjort för herrarna,  fortsätter Anders Larsson.

Enligt Anders Larsson fick förbundet först på tisdagen ett underlag med spelarnas krav från SICO, den fackliga organisationen.

-Det är lite irriterande att vi fick det så sent. Men kontakten är tagen och vi kommer att träffas senare i veckan. Målet är att vi ska ha ett landslag i nästa turnering  senare i höst, i Luleå. Då måste vi ha löst detta, men det kräver ett stort mått av ödmjukhet – inte minst från mig själv, betonar Anders Larsson.

På frågan vad bojkotten sänder för signaler till damspelare i Sverige svarar Larsson.

-Det här är ett rejält hack i arbetet. Vi har Europas bästa liga och vi har fördubblat antal fickspelare de senaste åren. Tjejerna ska inte komma i kläm, jag måste se mig själv i spegeln, avslutade Anders Larsson.

"Mer än bara pengar"

Tidigare under tisdagen sade Damkronornas lagkapten Erika Grahm till SVT-sport att bojkotten handlar om mycket mer än pengar Hon pekar bl.a. på bristande bemötande och respekt från förbundet sida.

-Det räcker inte att vi får ersättning, vi skulle ändå inte spela, sade hon.

-Vi har försökt prata med förbundet, men de har hela tiden nonchalerat oss. Vi vet vad vi vill ha, vi ska inte ha det muntligt, utan det ska till en riktig förändring, klargjorde Erika Grahm.

Fortsättning lär följa i denna hockeysåpa.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen