Genombrottet undgick inte någon
Före säsongen var det inte många skidintresserade som hade koll på 20-åringen Linn Svahn från Lycksele. Men nu! tjejen som kan bli arg som ett bi vinner världscupen i sprint. För totalsegern får hon 810 000 kronor.
Lägg därtill tre segrar a´ 54 000 och en tredjeplats värd 18 000 ger henne totalt 990 000 kronor. Linn tog sin första seger i Davos den 14 december, de övriga i Dresden och Falun, tredjeplatsen i Konnerud (Norge). Hon vinner på 509 poäng, kompisen Jonna Sundling slutar tvåa med 486 poäng. Hon får också en bra slant för andraplatsen, 450 000.
När säsongen startade tillhörde Linn utvecklingslaget. De två första världscuptävlingarna fick hon inte åka. Så fick hon chansen i Davos och snöbollen var i rullning.
- Jag kan inte se ett liknande genombrott. Det är helt unikt att kliva in och vinna från att ha varit relativt okänd. Om du hade frågat mig i december vem som skulle vinna hade jag aldrig sagt Linn Svahn, säger SVT:s skidexpert Mathias Fredriksson.
Jill kunde ha blivit blåst på segern. Svenska skidförbundet beordrade att alla svenskar skulle lämna Quebec, där sprinten skulle avgöras, så fort som möjligt. Två av Linns värsta konkurrenter, Annamarija Lampic, Slovenien, slutade 3:a, 472 poäng och Natala Neprjajeva, Ryssland, slutade fyra, 358 poäng, valde att stanna och tävla. Men så kom beskedet från Fis, det Internationella förbundet: Alla tävlingar ställs in, säsongen är slut. Loppen i Minneapolis och Canmore ställdes in tidigare. Av de sex planerade loppen i Nordamerika blev intet. Norrmannen Johannes Höstflot Kläbo vinner herrarnas sprintcup.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar