Åttaårskontrakt ger Mika 600 miljoner
Med bara ett par dagar kvar till säsongspremiären i NHL säkrar Mika Zibanejad sin framtid. Han skriver på ett kontrakt över åtta år, värt 600 miljoner kr.
Mika är den nya svenska hockeykungen på Manhattan nu när Henke Lundqvist inte är lika aktuell längre.
Henke var unik i Rangers dress. Det är Mika också. Han har redan spelat elva säsonger i NHL. Sedan 2016/17 hör han till Rangers , dessförinnan spelade han i Ottawa Senators.
Han kommer att göra sin 20 NHL-säsong totalt :e om det nya kontraktet fullföljs.
På centerns meritlista finns sedan tidigare ett VM-guld från 2018 i Danmark. Mest uppmärksammad är han kanske ändå för sitt dramatiska finalavgörande i junior-VM 2012 i Calgary.
Numera plockar han poäng via mål och assist i Rangers. Han gör succé.
– Jag kunde inte ens fantisera om det här när jag för första gången spelade med klubba och boll i Vårby gård med brorsan, säger Zibanejad.
Mika
28-åringen ser fram emot en tillvaro på Manhattan i ytterligare åtta säsonger.
– Fantastiskt skönt!.
Kontraktet är värt 68 miljoner dollar. Det innebär knappt 600 miljoner svenska kronor.
- Jag är oerhört glad över att Rangers tror på mig och vill rikta ett särskilt tack till Chris Drury (general manager) och hela Rangers organisation.
Jag vill också tacka min agent och bror Monir Kalgoum.
– Nu fokuserar jag på att vinna. Den riktningen organisationen är på väg mot ser lovande ut inför framtiden. Målet är att ta tillbaka Stanley Cup dit den hör hemma.
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar