Hedvig tar initiativ och uppmanar andra

Den svenska landslagsmålvakten Hedvig Lindahl samlar in pengar på sin hemsida till behövande i Afghanistan.

– Vi kan inte titta bort från det som händer bara för att alla utlänningar lämnat Afghanistan. Det är en pågående situation och det är viktigt att inte glömma människorna som är där. Det är en fråga om liv och död, säger hon till TT.

 

Hon har hon startat en insamling där de som bidrar kan vinna priser. 500 kronor ger dig en personlig videohälsning från Lindahl, och den som skänker 1 000 kronor och uppåt kan bland annat vinna signerade matchtröjor från både landslag och klubblag samt målvaktshandskar.

På sin hemsida lottar Hedvig lottar ut matchtröjor, målvaktshandskar och videomeddelanden till personer som skänker pengar.

– De av oss som har en plattform måste använda den – jag skulle lika gärna prata om Jemen eller Syrien eller något annat, men nu valde jag Afghanistan eftersom det är så nyligen, och att talibanerna tog makten har förändrat livet för så många, speciellt flickor.

De insamlade pengarna går till den brittiska organisationen Afghan Aid.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Inte en dag utan att norsk media rapporterar att skid-VM i Trondheim var ett ekonomiskt fiasko. Tidigare har meddelats att 34 miljoner saknades, nu har beloppet vuxit till över 50 miljoner och Åsne Havnelid, ordförande i styrelsen för VM-bolaget ber om ursäkt och säger att hon avstår sitt årsarvode på 250 000 kronor.

Oredan tvingar det norska skidförbundet till kraftfulla besparingar samt varsla om uppsägningar. Stjärnan Therese Johaug  säger till VG

- Jag är chockad, hur är det möjligt? Det är en vansinnigt stor summa pengar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.