Mikaels nya topproll - i femte idrotten

Han är på väg mot ett rekord. Tidigare generalsekreterare och ordförande inom friidrott, ishockey, bordtennis och kanot och nu är han inne i ett nytt förbund. Mikael Peterson är ny ledamot i Svensk Volleybolls förbundsstyrelse.

Volleyboll blir Mikael Petersons femte förbund, där han engagerar sig på hög niv¨å.

Rekord, han är engagerad i ett femte idrottsförbund

Han samlar  på sig en omfattande erfarenhet. Mikaels bakgrund som idrottsledare är bredare än vad de flesta kan visa upp och han har blivit känd i det idrottspolitiska Sverige. Nu är Mikael Peterson också en del av svensk volleyboll.

Han kom in i idrotten genom Svenska Kanotförbundet där han var ordförande. Sedan har det blivit tre sejourer som generalsekreterare i förbunden för friidrott, ishockey och bordtennis. Han har också suttit i styrelsen för idrottsutbildarna SISU i åtta år.

Och han har fler kopplingar till idrotten än så.

– Jag har två söner som spelat i pojkallsvenskan i fotboll och jag har varit engagerad i Enskede IK, säger han.

I dag arbetar Mikael Peterson som kanslichef på Riksförbundet Cystisk Fibros, vilket är en kronisk lungsjukdom. Han började där i januari i år.

– Vårt arbete handlar om att förbättra förutsättningarna för alla med den sjukdomen. Inte minst gäller det att påverka beslut hos läkemedelsverket och i regionerna, säger han.

Hans egen resa inom volleybollresa började redan vid EM i Globen 1989.

Och nu ska han bli en del av volleybollförbundet.

Vid helgens årsmöte i Örebro valdes Mikael Peterson in som ledamot i förbundsstyrelsen.

– Jag har alltid älskat volleyboll. Jag tittade på EM i Globen. Det var en fantastisk resa. Idrottshistoria. Nu följer jag både beachvolley och volleyboll, säger han och berättar om bakgrunden till det nya engagemanget:

– När jag var på beachvolley i Kalmar förra sommaren och tittade på en spelare vars pappa jag känner så kom frågan upp om att min kompetens skulle vara jättebra på Svenska Volleybollförbundet, säger han.

Vad kan du bidra med i svensk volleyboll?

– Jag vet hur det funkar på riksnivå med evenemangspartners, bolag, sponsorer och inte minst förutsättningar för elitidrotten. Jag har ett bra nätverk inom idrotten och ska försöka bistå med det jag kan. Dragningen på årsmötet var bra, inte minst var gäller ekonomi och evenemang. Det är viktigt för att få synlighet i de här frågorna.

Du verkar väldigt idrottsintresserad…

– Ja, det finns en puls kring idrotten som är svår att motså, säger han.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i  Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt. 

Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen