Vem ska greppa den här klubban?

-Splittringen inom svensk fotboll har ökat år från år, och en ny ordförande måste ha en helhetssyn vad gäller elit och bredd. Vi står fast vid Lars-Christer Olsson som vår kandidat, och kommer att stödja honom ända in i kaklet. 

Det säger Tommy Bodin, ordförande i Västerbotten, och öppnar för en infekterad strid om fotbollens ordförande-klubba. Valberedningens kandidat, tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt, 57, kan inte känna sig säker vid förbundsmötet den 25 mars.

Tommy Bodin igen:

-Vi tycker att Fredrik saknar den fotbollskunskap som krävs för det här uppdraget. Han har aldrig varit inne i vår verksamhet, och vi i norr upplever att fotbollen håller på att falla sönder i olika delar. Jag har pratat med Lars-Christer och vi är överens om att fortsätta kampen.

Tommy Bodin blev också överraskad över att valberedningens ordförande, Ingemar Malm, hävdade att en  enig valberedning stod bakom Fredrik Reinfeldt.

-I distrikten finns i varje fall andra uppfattningar, säger Tommy Bodin, vars distrikt har sex röster, av 179, vid kommande årsmöte.

"Finns andra uppfattningar"

I en SvT-intervju bekräftar Lars Christer att han kommer att utmana Reinfeldt den 25 mars.

-Fredrik känner ju till fotbollen  som åskådare, men har inte varit inne i den. Men nu får fotbolls-Sverige avgöra.

-  Distriktet som har bett mig kandidera har pekat på flera orosmoln och sagt att vi måste göra något åt det. Stabilisera systemet och koncentrera oss på de frågor som är viktigast, meddelar Lars Christer Olsson, 73 år, tidigare bland annat ordförande i SEF, Svensk elitfotboll, och även generalsekreterare i UEFA, 2003-2007.

-Jag förmodar att Lars Christer är elitklubbarnas kandidat, men jag tror inte att han kommer att gå elitklubbarnas ärenden. Jag är övertygad om att han har den helhetssyn som en ordförande måste ha, poängterar Tommy Bodin.

De mest röststarka distrikten är Stockholm, 18 röster och Skåne, 16 röster.

Ordförande i Stockholm är Lars Ekholmer som betonar att hans distrikt tills vidare har valberedningens förslag som utgångspunkt – det vill säga här har Reinfeldt 18 säkra röster att hämta.

-Ja, men vi har årsmöte den 7 mars och jag utesluter inte en diskussion om valberedningens förslag.  Men rent allmänt krävs något extra för att valberedningens namn ska förlora en förtroende omröstning, säger Lars Ekholmer.

Det är värt att notera att BP , som är största klubb i Stockholm-distriktet, är den förening som har nominerat Fredrik Reinfeldt som kandidat.

I Skåne är Claes Ohlsson ordförande. 

Idrottens Affärer har inte lyckats nå honom. Frågan är förstås var Skåne lägger sina 16 röster när deras kandidat Helene Barnekov har hoppat av. Här finns 16 ”lediga” röster att vinna.

Olika syn i elitklubbarna

I SEF, elitklubbarna, röstar varje förening individuellt. Djurgårdens vd. Henrik Berggren, är ledamot i SEF:s styrelse

-Ja, det är upp till varje förening att ta ställning. För Djurgårdens del har jag ingen kommentar till de olika kandidaterna i SvFF-valet. Vi har årsmöte den 14 mars, men i min värld är Djurgårdens besked ingen årsmötesfråga för oss. Det är upp till styrelsen, meddelar Henrik Berggren.

Mästarlaget från hösten 2022, Häcken, har nominerat Jens T Andersson, för närvarande landslagschef och enligt valberedningen klassad som olämplig på grund av sin anställning. Det är oklart hur Göteborg väljer att lägga sina röster.

Det röststarka Smålands-distriktet meddelade under torsdagen att de fortsatt står bakom Caroline Waldheims kandidatur. Även hon har klassats som olämplig av valberedningen på grund av en tjänst på förbundet.

-Caroline kan se helheten från den stora till den lilla föreningen. Hon är skolad i en folkrörelse har god insyn och kunskap om fotbollens roll i samhället, skriver distriktet på sin hemsida.

En rimlig slutsats är att det är långt från givet att Fredrik Reinfeldt vinner platsen på fotbollens finaste taburett. Valberedningen riskerar ett svårt nederlag.

I valberedningens förslag till styrelseledamöter föreslås nyval av, gissa vem, jo Lars-Christer Olsson! Samma Lars-Christer som under torsdagen i intervjuer sade att Fredrik Reinfeldt endast känner till fotbollen som åskådare.

Bäddat för härliga styrelsemöten!

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen