Han lämnar hockeyn, prioriterar familjen

Med ett drygt år kvar till hemma-VM i ishockey, maj 2025, lämnar överraskande Johan Stark, 50, rollen som generalsekreterare i Svenska Ishockeyförbundet.

Idrottens Affärer Kjell Nilsson har redan ett förslag till ersättare.

Johan Stark tackar för sig på ishockeyförbundet Foto: Fredrik Sandberg / TT

Stark går

 

Johan, med rötter i Gävle, säger I ett uttalande på förbundets hemsida att han vill prioritera närhet till barn och barnbarn.

Får andra perspektiv

- Efter att ha arbetat på distans från hemmet i sex år, vill jag nu vara mer närvarande. När man fyllt 50 år får man också andra perspektiv på livet, säger  Johan Stark.

Beskedet innebär att Christer Plars, i dag kommersiell chef, är t f generalsekreterare tills vidare. Rekryteringen av en ny GS inleds omgående.

Johan Stark hämtades från basketen under 2020, och kom in i en turbulent period på förbundet och med ett kansli i oordning.

 Hans företrädare, Tommy Boustedt, hade tvingats lämna efter sin roll när dåvarande presschefen Anders Feltenmark hade sparkats. Förbundet skakades av ett strejkande damlandslag, anklagelser om lönediskriminering på förbundets kansli. Samt i kölvattnet av Feltenmark-gate, föll fällande domar för sexuellt ofredande, i såväl tingsrätt som hovrätt, mot en tjänsteman med starka  förbunds kopplingar.

Johan Stark anlände mitt i den här turbulenta tiden, men har såvitt det är känt, haft ordning på sitt fögderi och ordföranden Anders Larsson sammanfattar hans insats med att han utvecklat arbetet, varit drivande i uppstart av dam och flickverksamheten samt tagit ansvar för uppbyggnaden av nya regionala hockeykontor.

Med hemma-VM inför dörren kommer Johan Starks efterträdare inte att sakna arbetsuppgifter. Som ansvarig att leda VM-organisationen har redan utsetts Tony Viréhn, 63 år, senast projektledare för 2022 års stora hockeygala i Avicci Arena då förbundet firade 100 år.

Hans stora uppgift är att sälja in arrangemanget till partners, och inte minst Stockholms stad, samt ”träffa” rätt med den viktiga prissättningen av de olika biljettpaketen. 

 Här förskräcker spåren från senaste gången Sverige stod som VM-arrangörer 2013. Med idel röda siffror i bokslutet och ett förbund som tvingades ta banklån för att hålla näsan över vattenytan.

Kim skulle bli utmärkt

Vid galan 2022 utsågs Damkronornas Kim Martin Hassan, 37 år till Tidernas målvakt. Nu leder hon som sportchef, med stor framgång, Frölundas HC:s satsning i damligan SDHL.

Fotbollen har nyligen valt en kvinnlig GS i Andrea Mölleberg. 

Nu får ishockeyn haka på, dags att tvätta bort macho-stämpeln för evigt.

 In med Kim Martin i hockeystyret. Hon är en skicklig debattör, är vältalig och imponerade storligen på ett hockeysymposium i samband med hösten 2023  års NHL-gala i Avicci Arena.

NHL-bossarna gnuggade sig i ögonen, och nickade gillande över Kim Martins argumentation, inte bara i hockeyrelaterade ämnen utan även i mer  ”svåra” som hållbarhet, eller substainability,   ekologisk månfald. Hon är vidare ambassadör för samhällsengagerade projektet ”Tillsammans”. 

Hon har i Frölunda haft att handskas med mångårige, 14 år, ordföranden Mats Grauers, 78 år och vunnit hans öra för att satsa på damers ishockey.

Nej, jag vet inte om Kim Martin ens är intresserad, men jag tycker hon ska få frågan. Klarar hon pärmarna och det administrativa? Ingen aning, men här finns ett stöttande kansli, ekonomichefer och andra.

Hockey-Sverige, såväl SHL-ligan som förbundet, behöver nya röster – att vara förankrad i sporten, som Kim Martin är, måste vara en betydande fördel. Hon har bland annat två olympiska medaljer, silver i Turin 2006 och brons i Salt Lake City 2002.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Pengar är inte allt – men det betyder en hel del

Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.

I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen