Edvin säkrar sin ekonomi i flera år
Han får ett drömkontrakt. Genom att signera ett långsiktigt samarbete med gruvindustrin och Boliden Mineral AB säkrar 21-åriga längdskidåkaren Edvin Anger ekonomin för de kommande åren och kan satsa fullt ut mot VM i Falun och OS i Milano/Cortina.
- Tanken är att samarbetet ska genomsyra Edvins hela karriär och vara stommen i arbetet mot andra partners inom industrin, säger agenten Bo Johansson.
Edvin Anger tillhör nästa generation” inom svensk skidsport och gjorde i vintras sin debut som senior och fick chansen direkt i Världscupen. Han nådde under sitt första år fem sprintfinaler och var snubblande nära pallen vid flera tillfällen.
Svenska Olympiska Kommittén meddelade nyligen att han är en av få utvalda att få extra stöd inför kommande OS.
"Han kan stimulera oss"
- Både vi och Edvin har ambitioner att öka takten i våra respektive satsningar och nu stärker vi varandras förutsättningar. Med Edvins starka anknytning till Hedemora är vi väldigt nöjda med att kunna bidra till en ökad trygghet och stimulans i den fortsatta satsningen. I Garpenberg har vi planerad produktion för decennier. Nu bygger vi förutsättningar för framgångar och internationell konkurrenskraft, betonade Klas Nilsson, kommunikationsdirektör vid Boliden.
Ingen mindre än Thomas Wassberg låg bakom värvningen av Anger till den klassiska klubben, Åsarna, för tre år sedan. I dag tävlar landslagsåkarna Jens Burman, Moa Lundgren,William Poromaa och Edvin för klubben.
Edvin själv är i dag förväntansfull skidåkare. Han får ett ekonomist stöd bättre än de flesta i skidlandslaget
-Detkänns underbart, bättre än vad jag vågat drömma om.Jag känner en ekonomisk trygghet och kan ge allt inför och under säsongen. Avtalet täpper tomrummet mellan det bidrag vi får från Skidförbundet och upp till en relevant månatlig lön. Att samarbeta med en av de starkaste aktörerna inom svensk industri som dessutom jobbar på ett hållbart sätt ger dubbel trygghet.
"En genuin person"
Bo Johansson vid Ageniuz Agency är den som har sytt ihop avtalet:
”Det är med glädje och stolthet vi kan presentera samarbetet med Boliden och den svenska gruvindustrin i symbios. Edvin är en sådan genuin person. Han står stabilt på gården i Hedemora där han har byggt sin enorma fysik, ett ”stenkast” från gruvan i Garpenberg,.
-Att vi har ett VM i Falun 2027 skapar ytterligare möjligheter och sedan kan man ha en vision om Edvin i OS på hemmaplan precis när hans karriär ska nå sin peak!
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar