Svenska Spel satsar 350 miljoner i hockeyn

Svenska Ishockeyförbundet, Hockeyligan och HockeyAllsvenskan har slutit ett nytt och rekordlångt avtal med huvudsponsorn Svenska Spel. Hockeyn får 350 miljoner för sju år.

350 miljoner kronor fördelas på Svenska Ishockeyförbundet, Hockeyligan (Elitserien) samt HockeyAllsvenskan och ska bland annat användas till att stärka återväxten i svensk ishockey:
- Nu kan vi långsiktigt utveckla sporten och de framtida stjärnorna, säger Mikael Peterson, generalsekreterare på hockeyförbundet.

Partners sedan 1994

Sedan 1994 har Svenska Spel varit huvudsponsor för svensk ishockey och har tillsammans med förbundet initierat och byggt upp Hockeyakademin, ett talang- och utbildningsprogram för junior- och ungdomshockeyn:

- Hockeyakademin gör en enorm skillnad för hockeyns utveckling. Parallellt har vi kunnat anställa tolv hockeykonsulenter som dagligen jobbar med att utveckla de som säkrar framtidens spelare – junior- och ungdomstränarna, säger Mikael Peterson.

Johan Lindvall, sponsringschef på Svenska Spel, värderar uppgörelsen högt:

- Vi brinner för svensk ishockey och är otroligt glada över vårt långsiktiga samarbete.

Behåller positionen som spelbolaget

Spelbolaget behåller sin position som den största sponsorn till hockeyn samtidigt som det innebär att spelrättigheterna är säkrade.

- Vi har de självklara produkterna för hockeypubliken och naturligtvis är det en konkurrensfördel att på ett tydligt sätt kunna nå ut med vår produktkommunikation på arenor i stort sett hela Sverige, säger Johan Lindvall.

Jörgen Lindgren, VD för Hockeyligan, påtalar också:

- För oss är det viktigt att erbjuda hockeypubliken spelglädje på flera nivåer. Eftersom Svenska Spel har attraktiva produkter som höjer hela matchupplevelsen så är de den bästa partnern för oss.

Nytt i avtalet är också att Oddset blir titelsponsor till Sweden Hockey Games två år framöver. Turneringen byter därför namn redan 2012 till Oddset Hockey Games. Turneringen spelas i Ericsson Globe 9-12 februari nästa år.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.