Han formar Svenska Spels nya strategi
I fem år har Johan Lindvall varit ansvarig för Svenska Spels sponsring. Nu tar han nästa steg.
Från sportredaktör till varumärkesansvarig
- Jag blir ansvarig för sponsring, medieköp, varumärket och vår inhouseproduktion, säger Lindvall som brinner för sitt nya uppdrag.
Han har sedan 2003 avancerat inom företaget.Från rollen som sportredaktör på svenskaspel.se och programledare för Keno-dragningen i TV tillträdde han som sponsringschef 2005.
Glädjen över att nu få ett nytt och ännu större förtroende går inte att ta miste på.
- Jag har jobbat med flera varumärkeschefer och jag känner otroligt starkt för Svenska Spels varumärke.
Får en ny tjänst
Jobbet som varumärkesansvarig är en nyinrättad tjänst och han kommer i sin nya befattning att ingå i koncernledningen och rapportera till vd:n, Lennart Käll.
I den enhet som Johan Lindvall blir chef över ingår förutom modervarumärket även ansvar för Svenska Spels sponsring, reklamproduktion samt bolagets medieköp. Ett av hans första uppgifter blir att anställa en efterträdare till sig själv, en sponsorchef.
- Vi ska lägga ännu mer fokus på modervarumärket Svenska Spel, både internt och externt. Det är helt rätt eftersom vi har tuff konkurrens.
Omvärderar alla avtal
Han agerar mot bakgrund av det som skedde för en månad sedan när det avslöjades att samarbetet mellan Riksidrottsförbundet och Svenska Spel upphörde efter en tid av diskussioner.
Svenska Spel hade då meddelat att sponsringen om 20 miljoner kronor årligen skulle upphöra och RF hade utan framgång försökt få spelbolaget att omvärdera beslutet.
Samarbetet har pågått i tre år och Riksidrottsförbundet gör en betydande förlust. Pengarna har använts till särskilda projekt och dessutom fördelats på specialidrottsförbund.
En tydligare prioritering
- Det handlar om prioriteringar och vi vill frigöra medel till annat, förklarar Svenska Spels sponsringschef Johan Lindvall.
Svenska Spel är en av landets största aktörer inom reklam och sponsring. Till idrotten riktas inte mindre än 200 miljoner kronor, framför allt till lagidrotterna.
Men Svenska Spel vill nu granska sin egen marknadsföring och Lennart Käll säger:
- Konkurrensen fortsätter att öka – med nya aktörer, konstellationer och konsolideringar. Vår marknadsandel har på fem år sjunkit från 56 procent till cirka 50 procent. Nu ser vi dessutom att reklaminvesteringarna från utländska nätbolag återigen ökar.
- Vi behöver prioritera tydligare i verksamheten.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





























