53 000 kom till Elitloppet

53 000 besökare på plats på Solvalla. Över en halv miljon TV-tittare vid finalen. Spelet slutade med nytt svenskt rekord – 313 miljoner kronor.
53 000 personer kom till Solvalla under Elitloppshelgen och därtill följde en halv miljon TV-tittare skådespelet. Foto: Fredrik Sandberg, TT

 

- Årets Elitloppet är det bästa Elitloppet i historien. Aldrig tidigare har vi upplevt ett lika stort engagemang från våra svenska kunder, säger Hasse Skarplöth, vd ATG.

Nuncio med Örjan Kihlström i sulkyn sprang hem finalen i Elitloppet på rekordtiden 1.09,2 – den snabbaste finalen någonsin. Spelmässigt blev det också en succé, med nytt svenskt omsättningsrekord.

Den totala svenska omsättningen under Elitloppshelgen slutade på 313 miljoner kronor, en förbättring på 4,1 procent från i fjol och nytt rekord. Vinnar-spelet stack ut med en ökning på hela 8,4 procent jämfört med föregående år och en svensk omsättning på 59,4 miljoner kronor.

- Att vi nu slår svenskt rekord är ett tecken på att vi tar utvecklingen åt rätt håll. Inte minst med tanke på att vi i år för första gången på många år inte hade Jackpot på V75 under Elitloppshelgen, säger Hasse Skarplöth.

Elitloppssändningen i TV4 (kl 14.00-18.25) sågs av totalt 841 000 tv-tittare – med ett genomsnitt på 312 000 under de 4,5 timmarna - och själva finalen följde 546 000 tv-tittare. För första gången gick det även att ta del av extra innehåll och intervjuer live på Facebook.

- Vi är förstås väldigt nöjda med helgens siffror, även om spelet från våra internationella partners minskade vilket fick till följd av den totala omsättningen under de tre dagarna slutade på 388 miljoner, en minskning med 3,7 procent jämförelse med 2015, säger Hasse Skarplöth.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.