regeringens tuffa linje mot spelbolagen

Han ställde sig framför alls representanter frånspelbolagen och deklarerade tydligt:

- Dämpa er. "Annars kommer regeringen att att ta fram nya regler som begränsar marknadsföring", 

Civilminister Ardalan Shekarabi (S) gjorde sig till talesman för åtskilliga svenskar

Civilminister Ardalan Shekarabi (S) varnade spelbolagen och menade att de hade gått för långt och dtruntat i anbefallen måttfullhet. Foto: Janerik Henriksson / TT

 

Han menade i klartext att många spelbolag struntar i lagen om måttfull marknadsföring.

 

Blir det ingen skärpning tämligen omedelbar då ska regeringen sätta hårt mot hårt. Bolagen får ett ultimatum.  Är det bättre den sista mars, då…

– Vi förväntar oss, utöver det självklara att bolagen följer lagen om måttfull marknadsföring, att de också jobbar med självreglering vad gäller omfattning och utformning av marknadsföring, sa han vid presskonferens efter mötet med bolagen.

Kommer inte branschen med ett eget initiativ innan den 31 mars, som leder till en märkbar förändring, så kommer regeringen att börja arbeta med att ta fram nya regler för reklamen.

Spelbolagens investeringar i reklam har, enligt avslöjandesiffror från Kantar Sifor, nästan fördubblats de senaste två åren och budskapen här mycket mer provocerande. 

Ytterligare belägg Bara utgör de 190 anmälningarna under januari till Konsumentverket.

Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare för Bos, och Jenny Nilzon, vd på Sper, representerade de  två branschorganisationer som finns för spelbolag i Sverige . Men bara halva antalet av aktiva bolag i Sverige ingår där…

Men viss självreglering finns där. 

– Jag tror att det kan bli rätt utmanande. Det finns bland annat en kartellagstiftning man måste ta hänsyn till där, i fall vi till exempel skulle låsa in oss i ett rum och börja dela ut sändningstider eller liknande till våra medlemmar. Men vi tar naturligtvis hem den frågan också, säger Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare för Bos till DN. 

–På något sätt måste vi vara kluriga nu och se hur vi når ut till de andra också, säger Jenny Nilzon, på Speer. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Elitfotboll Dam har hamnat i motvind. Svenska spel har nobbat en fortsättning och inte nog med att huvudpartnern försvinner, nu står det klart att att  titelsponsorn Obos backar. Och som om inte det vore nog går ligans tv-avtal ut efter säsongen. Publiksnittet sviktar dessutom...

– Vi jobbar väldigt aktivt för att få kommersiella samarbeten, säger Ylva Johansson, ordförande för Elitfotboll dam.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Lugnet är platsen för VM i vinter. Arrangörerna vill tro på ett lyckat arrangemang, men planeringen flyter inte alls som alla hoppades. 

Inget tv-bolag har accepterat prislappen på VM.

Globala mediabolaget Infront media förhandlar för internationellla skidförbundets räkning men har ännu inte nått resultat. 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Det svenska medieföretaget Sportway tar över medierättigheterna för Handbollsligan Dam och Handbollsligan Herr. Målet är att bygga en starkare och bredare närvaro för svensk elithandboll och och öka tillgängligheten  för entusiasterna. Alla matcher i elitligorna ska direktsändas.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja