Reklamhästen som växte och växte

ATG:s miniatyrhäst Vinnie har setts av miljontals tv-tittare sedan premiären 2014.

Nu får stjärnan en egen tv-serie – ”Mitt liv som Vinnie” – där tittarna får följa med hem till gården, med kompisarna i hagen och under filminspelning.

- Intresset för vår Vinnie har alltid varit jättestort. Vi vill därför visa alla som älskar honom hur hans vardag ser ut, säger Maria Guggenberger, Head of Sustainability and CSR på ATG.

Vinnie the Dreamer är en favorit hos många. När det prestigefyllda Folkets pris delades ut på Roygalan vann Vinnie med hästlängder. Hela 57 procent av rösterna i kategorin Årets reklamfilm gick till ”ingen dröm är för stor.”'

Vinnie slog rekord på Youtube

– Vår vision är att bli Nordens största spelbolag genom att erbjuda den mest engagerande spelupplevelsen och bästa mötesplatsen för spel. En del i det är att bli mer inbjudande för fler, säger Sten Andersen, marknadschef på ATG

– Om vi kan ha Sveriges mest engagerande reklamkaraktär, har vi kommunikativt tagit ett stort kliv på vägen. Därför är det extra roligt att svenska folket hyllar Vinnie och hans resa.

När den första reklamfilmen släpptes i augusti förra året slog den svenskt rekord på YouTube. Filmen nådde 1 miljon visningar på bara 20 dagar. Tack vare Vinnie blev ATG även det mest framgångsrika företaget i Sverige på YouTube under 2014.

Reklambyrån bakom minihästen Vinnie är ÅkestamHolst och filmerna produceras av FLX med Felix Herngren som regissör.

Dessutom gör Vinnie årligen ett flertal besök på landets travbanor och hästtävlingar och är alltid en stor liten publikmagnet, som förevigats på tusentals selfies och groupies landet runt.

Hästgård vid Sundbyholm

Nu ska tittarna för första gången få följa med hem till Vinnie, vilket är på en hästgård vid Sundbyholms travbana utanför Eskilstuna. Där får tittarna bland annat träffa Vinnies skötare Anna Engström och Vinnies kompisar Plupp, Lukas och Calle, få veta Vinnies favoritmat, hur han tränar för att hålla sig i form och hur det går till bakom kulisserna vid en filminspelning.

”Mitt liv som Vinnie” har premiär torsdag 18 juni och är en miniserie i tio episoder på vardera 2-4 minuter, med en ny episod varje tisdag och torsdag kl. 16. Filmerna kan ses på Vinnies Facebooksida .

- Jag tycker att det är hög tid för alla Vinnies fans och följare att äntligen få träffa hästen bakom tv-stjärnan och få ta del av hans liv utanför rampljuset, säger Vinnies tränade Anna Engström.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen