Trav blir mode via Cleos tolkning

Det här är helgen då trav gäller för 1000 000-tals svenskar. Solvalla invaderas av entusiaster och det uppstår en mycket speciell atmosfär med spel och, tävling och den spänning som det leder till.
Närmare 1,5 miljoner svenskar samlas årligen kring travet, en sport som förknippas med gemenskap och tradition som förts vidare över generationer. Inför årets stora travhelg, Elitloppet, vill ATG dessutom rikta nytt ljus åt travets betydelse i svensk historia. 
Cleo, Erik Adielsson och hästen "Kapten" från Solvallas travskola. FOTO: Adam Klingeteg

 

I en egen speciell tolkning av sporten har artisten Cleo och stylisten Monika Kichau omvandlat kuskdressar till mode.
- Det känns viktigt att hedra kulturen och kuskarna vars kläder man bär. Inte bara demolera något och ta bort substansen utan lyfta det, fast på vårt sätt. Jag hoppas vi bidrar till att föra arvet vidare till nya generationer och kontexter, fortsätter Nathalie Missaoui (Cleo)
AB Trav och Galopp (ATG) ägs till 100 procent av trav- och galoppsporten. Bolaget propagerar  för spelupplevelser,  hos nästan 1 500 butiker och digitalt  viaatg.se. 
Koncernen hade en total intäkt 2023 på 6 miljarder kronor. ATG tryggar via spelet på hästar, sport och casino den svenska trav- och galoppsportens långsiktiga förutsättningar. Hela överskott går till hästsporten och totalt finansieradesSvensk Travsport och Svensk Galopp med cirka 2,3 miljarder kronor 2023.
 
Men också hur skickligt Cleo och Monika lyckats förvandla travet till något nytt, fräscht och kaxigt. Tillsammans har vi gett en svensk tradition ett helt nytt uttryck och placerat trav i helt nya sammanhang, säger Martina Olsson, ansvarig för marknads PR på ATG.
Den nya kapselkollektionen* består av en lång kappa som kan omvandlas till en kortare jacka och en maxikjol, ett par vida byxor och en matchande bikinitopp. Förutom en pälsdetalj är plaggen helt och hållet skapade utifrån återvunna kuskdressar från travstjärnor som; Jan-Olov Persson, Torbjörn Jansson, Claes Sjöström, Erik Adielsson, Håkan Arvidsson, Jorma Kontio, Stefan Melander, Lutfi Kolgjini, Stall Segerhuva, Jennifer Tillman och Stig H Johansson m.fl
Elitloppshelgen 2024 är ett av Sveriges största idrottsevenemang och alla påverkas av stämningen, kuskar, hästar, spelare. Och uppladdningen har börjat

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen