STCC tappar sin styrelseordförande

Årets STCC-säsong tar allt mera form. Det är klart att Pro Superbike-mästerskapet fortsätter som en del av STCC som också har beslutat om årets tävlingsplatser och datum. Samtidigt framkommer att Erik Olsson slutar som styrelseordförande.

Sedans säsongsavslutningen 2010 har diskussionerna pågått och det har funnits en oro inför superbikes medverkan och framtid.

Pro Supebikes säkrat

Här har också Svemo och MCRF (Moped- och Motorcykelbranschens Riksförbund) medverkat, men framför allt har förarna fått göra sig hörda.

- Tillsammans har vi haft utvecklande samtal om vikten av Pro Superbike och alla ställer upp mot ett gemensamt mål, säger Bob Huzell, vd för STCC.

Nu återstår att presentera kalender och övriga detaljer runt Pro Superbike 2011.

Erik måste hoppa av

Erik Olsson, styrelseordförande för STCC AB, ställer inte upp för omval vid nästa bolagsstämma. Efter två år i STCC AB vill Olsson lämna över ordförandeklubban till någon annan.

- Mina övriga åtaganden gör att jag måste lämna STCC och då känns det rätt att göra det nu, innan STCC går in i nästa fas av sin utveckling, säger Erik Olsson.

STCC har utvecklats från en svensk angelägenhet till att bli ett skandinaviskt mästerskap. Nu finns kommersiella förutsättningar att bygga vidare.

- Det har varit väldigt spännande. Vi har ökat reklamvärdet runt STCC varje år, vi har ett unikt samarbete med SVT och Viasat och vi har skapat förutsättningar för ett skandinaviskt mästerskap.

Ersättaren snart klar

Även om Erik Olsson lämnar styrelsearbetet för STCC ska han fortsätta som rådgivare i enskilda projekt.

- Erik har varit enormt betydelsefull i processen för att utveckla STCC och vi är väldigt glada för hans fortsatta engagemang, säger Rickard Pålsson, huvudägare och styrelseledamot för STCC AB.

Han lovar att en ny styrelseordförande för STCC AB ska presenteras under den här månaden.

Förändringar i kalendern 

Tävlingskalendern för 2011 förändras för att passa in i den internationella racingkalendern. Nya datum gäller för tre av tävlingarna.

- Det är naturligtvis beklagligt men vi var tvungna att anpassa oss till en sen förändring i den internationella kalendern och det innebar att vi fick flytta på några datum för 2011, säger Bob Huzell, vd för STCC AB.

Loppen på Jyllandsringen, Ring Knutstorp och Mantorp Park tidigareläggs en vecka i förhållande till den tidigare kalendern.

Fakta

Den nya STCC-kalendern för 2011 ser ut så här:
23-24 april, Jyllandsringen
6-7 maj, Ring Knutstorp
20-21 maj, Mantorp Park
17-18 juni, STCC City Race, Göteborg
1-2 juli, Falkenberg
12-13 augusti, Karlskoga
27-28 augusti, Jyllandsringen
9-10 september, Ring Knutstorp
23-24 september, Mantorp Park, Grande Finale

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen.  Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.

Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.

Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.