Efter 150 tjejer är stjärnan laddad

Sveriges superstjärna på travbanorna har inte tävlat särskilt flitigt. Han har haft annat för sig. Betäckt 150 ston, framför allt. Men det har gjort honom pigg. Nu tar Maharajah sikte mot sin 17:e miljon.
Stefan Hultman och hans gunst gunstling. Det är drömmen för en travtränaren att få tillgång till en med en sådan talang och kapacitet.


Han har inte fått ett genombrott av samma format som exempelvis Legolas. Han är inte folkets häst ännu, men på god väg. När han är som bäst är han oerhört populär.

En av världens främsta

Maharajah är en av Europas och därmed världens främsta hästar över lång distans.

Han började tävla 2008. Totalt har det blivit 43 starter och 24 segrar. Hans mest framgångsrika år var 2011 då han tjänade nästan 6 miljoner. Totalt är han uppe i 16 miljoner.

Han generar verkligen pengar. Både som tävlingshäst och avelshingst.

Varje levande föl som föds kostar 65 000 kronor i avgift till hingstens ägare.

Diskad i första starten

Experter menar att Maharajah född till stjärna även om det började illa då han blev diskad i första starten. Men resten är desto mer glimrande.

Talangen upptäcktes tidigt och det dröjde inte heller förrän segerkransarna staplades på hög.

Maharajah har gjort 43 starter, vunnit 24 och tjänat 16 455 798 kronor. Jörgen Sjunnesson körde honom till seger i Rättvik den 20 juni 2009. I övriga starter har Örjan Kihlström suttit i sulkyn.

Den 27 januari avgörs Prix d’Amerique på Vincennes i Paris. Det loppet vill Maharajah vinna.

Nio månaders uppehåll

Men på söndag är det Salatrofén och Sundbyholms travbana som gäller.

- Det loppet vill vi också vinna, fastslår Maharajahs tränare Stefan Hultman.

Efter ett nästan nio månaders långt tävlingsuppehåll har han gjort tre starter. Allt med matchning mot Prix d’Amerique där han var tvåa i fjol och fyra i år.

Hittills verkar allt ha gått enligt planerna. Maharajah har vunnit i Gävle och Eskilstuna och Stefan Hultman har bara gott att säga om sin 16-faldiga miljonär.

27 januari, då!

- Maharajah har sett fantastiskt fin ut i båda loppen och han känns lika fin i träningen, berömmer Stefan.

Hur ser den fortsatta matchningen ut inför Prix d’Amerique ut?

- Tar han söndagsloppet på rätt sätt räknar jag med ytterligare ett lopp i december och ett i januari innan han reser till Frankrike.

- Det gäller att öka formen stegvis, så att den är helt på topp den 27 januari, menar Stefan Hultman.

Många äger Maharajah

Maharajah ägs av Stall Travkompaniet som står för ett annorlunda och uppskattat koncept sedan tio år tillbaka.

Många människor får chansen att via ett mindre belopp uppleva känslan av att ha en egen häst. Priserna varierar mellan 300 och 900 kr för de 6 500 andelsägarna som bildar landets största ägargrupp inom travet.

Sedan starten 2001 har Travkompaniets Stall haft stora framgångar och kan redovisa nära 300 segrar i lopp som Derbyt, Kriteriet, Stochampionatet, Drottingens pris och Sprintermästaren med hästar som Calvin Capar, Jocose, Jaded, Lie Detector, och One Too Many. Allt under ledning av Stefan Hultman.

Och så har man stjärnan själv.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Inte en dag utan att norsk media rapporterar att skid-VM i Trondheim var ett ekonomiskt fiasko. Tidigare har meddelats att 34 miljoner saknades, nu har beloppet vuxit till över 50 miljoner och Åsne Havnelid, ordförande i styrelsen för VM-bolaget ber om ursäkt och säger att hon avstår sitt årsarvode på 250 000 kronor.

Oredan tvingar det norska skidförbundet till kraftfulla besparingar samt varsla om uppsägningar. Stjärnan Therese Johaug  säger till VG

- Jag är chockad, hur är det möjligt? Det är en vansinnigt stor summa pengar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.