Sigrid upptäckte en guldmarknad
- Kineserna vill bygga upp en egen hästnäring och är intresserade av att köpa både kunskap och hästar. Det handlar om flera hundra svenska hästar varje år, berättar Sigrid Bergåkra, som kommer till årets stora företagarkonferens Hästföretagarforum den 26 februari i Göteborg.
Kan inte kopiera hästar
Sverige är Europas näst hästtäta land. I dagsläget ger svensk hästnäring upphov till en samhällsekonomisk omsättning på totalt ca 48 miljarder kronor per år och 30 000 avlönade heltidsarbeten. Ett stort land som Kina har mycket att tjäna på att ta tillvara på det ökande hästintresset i landet.
Sedan den första resan har Sigrid och Naturlära Hästskötarutbildnings rektor Karin Ånöstam gjort fler i regi av klustret Movexum i Gävleborg. Men det har varit en krokig väg. Kineserna är vana vid att titta på nya produkter, fotografera av dem och tillverka en kopia. Men det går ju inte riktigt med hästar och ridsport.
- Vi har därför gått från att ”bara” vilja sälja hästar, till att titta på helhetslösningar där utbildade hästskötare, tränare och hovslagare följer med hästarna över till Kina och säkerställer att kineserna lär sig att ta hand om och rida hästarna på ett bra sätt. På så sätt kan landet bygga upp en bra hästnäring med god hästhållning och sunda hästar, samtidigt som vi i Sverige får en bredare exportmarknad mot Kina, menar Sigrid Bergåkra.
Vill köpa 50-100 hästar
En annan del är att regelbundet ta emot kinesiska elever i Sverige.
Men det återstår en del innan de första svenska hästarna med personal flyttar till Kina. Först måste ett exportavtal mellan Sverige och Kina upprättas. Sedan gäller det att hitta hästarna och personalen.
- Kineserna vill köpa bulk, mellan 50 och 100 hästar i stöten. När de väl ger sig in i något, gör de det fullt ut, och intresset för hästar och ridsport är stort i Kina. Under Hästföretagarforum hoppas jag få kontakt med uppfödare och hästutbildare som är intresserade av att vara med på den här spännande resan, säger Sigrid Bergåkra, som är lärare på naturbruksgymnasiet Naturlära, uppfödare, tränare och dressyrryttare i svår klass.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Genom att integrera Holistals hälsotjänster med GolfStars erbjuds de nära 15 000 medlemmarna i Sverige en möjlighet att förbättra både sin fysiska och mentala hälsa.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.