Skellefteås lyckade miljonaffärer

Ett tredje SM-guld erövrade aldrig Skellefteå AIK. Men trösten duger. 10 miljoner kronor i vinst visar bokslutet och det är rekord för hockeyeliten.
Det blev ändå till Skellefteå. 10 miljoner i överskott och 50 miljoner på banken! Foto: TT

 

 

När Pea Israelsson kom som klubbdirektör i februari 1997 var han medveten om att det saknades lite pengar. I själva verket var det så mycket som 6,2 miljoner.

I dag när han och ordföranden Pär Nordlund tittar i kassaböckerna kan de inte annat än skratta högt.

50 miljoner i eget kapital

10 miljoner i vinst innebär att det egna kapitalet uppgår till närmare 50 miljoner kronor. 2012 bestod det av 11 miljoner så tillväxten har gått fort.

Det är de senaste årens framgångar som har burit frukt. Men det finns motgångar i form av förlorade spelare. Det är många som har lämnat Skellefteå, men det är just ersättningar från andra föreningar som har hjälpt till att öka intäkterna.

- Jag vill inte gå in på några siffror, men jag kan säga att det ser väldigt bra ut, säger ordföranden Pär Nordlund till Norran.

Spelarförsäljningar

- Försäljningarna av Jimmie Ericsson och Oscar Möller har förstås påverkat. Sedan har vi ju även haft många spelare som har gått till NHL. Sedan gick vi ju långt i slutspelet i år. Det blev ju dessutom en finalmatch mer än tidigare. Både att vi gick långt och har sålt spelare har påverkat, säger Nordlund.

Han njuter av att att klubben står på säker mark, men vet hur vinden kan vända.

- Försäljningar av spelare är inget vi kan gå och räkna in regelbundet. Vi är noga med att se det som en extraordinär intäkt. Nyckeln är att gå till slutspel. Målet är alltid att försöka nå ett nollresultat efter seriespelet, säger han.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.