Leksands fans prövas igen

Det egna kapitalet uppgår till 16 170 000 kronor, säsongen innebar en omsättning om 100 miljoner kronor och ett slutligt minus om 4 664 000 kr. Det är Leksands IF av i dag, ett Leksand som ska försöka ta sats igen från Hockeyallsvenskan.
Leksands fans visar en uthållighet som imponerar. Det blev bara ett gästspel i SHL, nu väntar spel i Hockeyallsvenskan igen och då krävs fansens stöd. Foto: TT

 

Leksands IF:s bokslut för säsongen 2014/15 blev ett resultat av en placering i botten på SHL och en slutlig degradering. 

Uteblivna intäkter

En förlust kommer sällan ensam, så det sportsliga haveriet innebar också uteblivna intäkter. Spelare som kom och gick påverkade budgeten starkt. Den budgeten växte från 30 miljoner till 40.

Sedan finns det också vissa positiva delar. Omsättningen ökade från 86 till 100 miljoner och mest tack vare att publiken ändå var uthållig. Dessutom gav marknadsarbetet mer än vad prognosen angav.

”Resultatet har påverkats av kostnader av engångskaraktär med 2 296 tkr. Resultatet avviker rejält från ursprunglig budget, vilket huvudsakligen förklaras av ökade kostnader inom den sportsliga delen", skriver klubben i en kommentar.

Onödiga kostnader

På klubbens hemsida säger ordförande säger ordföranden Anders Holst: ”Under året har personalomsättningen inom A-laget varit för hög, något som tillsammans med bristande uppföljning av materialinköp medfört att kostnader för den sportsliga verksamheten blivit betydligt högre än förväntat”.

Årsstämman hålls den 29 juni och då vill valberedningen se en till stora delar en ny styrelse och skifte på ordförandeposten. Det är en konsekvens av förlusten om nära 5 miljoner.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen