"Syns man inte så..."

Svenska Amerikansk Fotbollförbundet (SAFF) satsar den här säsongen 300 000 kr ur egen kassa på TV-sändningar från årets Superserie.
Aaron Fiddler, ny head coach i Örebro, och spelaren Sebastian Gauthier medverkade vid presskonferensen inför premiären av Superserien. Foto: Sandra Jansson

 

- Det är väl satsade pengar på 15 sända TV-matcher. Vi tror att det kommer att bidra till att öka intresset för sporten i Sverige, säger Martin Söderberg, vice ordförande i SAFF. 

Intresset ökar

Fredagen den 8 april sparkar matcherna igång i årets Superliga. Förra årets SM-vinnare Carlstad Crusaders möter Tyresö Royal Crowns på Tyresövallen utanför Stockholm. Matchen visas live under rubriken Friday Night Football på TV4 Play premium och eftersänds i TV4 Sport kl 22:00 samma kväll.

- Intresset för amerikansk fotboll i Sverige är på frammarsch och Friday Night Football blir ett spännande och värdefullt tillskott till TV4 Sports portfölj av stark svensk ligasport, säger Hans Pekkari, kanalchef TV12 och TV4 Sport.

SAFF har anlitat ett utomstående produktionsbolag som skickar signalerna från matcherna till TV4, som i sin tur sänder ut dem i sitt nät. TV4 står för kommentatorer och reportrar på plats. Den reklam som TV4 Sport kan sälja i sändningarna får SAFF ingen del av. SAFF kan dock sälja så kallade banners i sändningen som visas ett antal gånger.

"Inte haft råd tidigare"

- Syns man inte så finns man inte, fortsätter Martin Söderberg som sett undersökningar på att TV-publiken är mer intresserad av att se amerikansk fotboll än bandy.

- För tio-femton år sedan hade vi aldrig haft råd med en TV-produktion av det här slaget. Men i takt med att tekniken har förenklats så har priserna gått ned.

Årets Superserie spelas i så kallad rak serie med sju lag och finalen går på Stockholms Stadion lagom till Sverige semesterstänger den 9 juli. Lagen som gör upp om SM-titeln i år är förutom Carlstad och Tyresö även Örebro Black Knights, Uppsala 86ers, Limhamn Griffins, STU NorthSide Bulls och Stockholm Mean Machines.

Thomas Westlund  

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen