Historiskt avtal för ett förbund

Sverige får en ny internationell jättearena. För drygt 600 miljoner skapas Bro Park i ett av de största affärsavtalen med ett svensk idrottsförbund. Försäljningen av Täby gav 2 miljarder kronor.
Bro Park blir en supermodern hästanläggning och ska successivt utvecklas. Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

 

Ulf Hörnberg och Hans Hansson | Bro Park 160601 | Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp

Byggbolagen mycket angelägna

I Upplands-Bro utanför Stockholm färdigställs nu Bro Park i den största satsning som någonsin har gjorts på galopp i Sverige. 

Försäljningen av Täby Galopp och områdets 50 hektar öppnade möjligheterna att bygga en ny modern riksanläggning.

Det är snart fem år sedan som Svensk Galopp tecknade avtal om att sälja Täby Galopp. JM Bygg och Skanska var köpare och ska bygga bostäder för runt 4 000 personer på området. 

Byggbolagen har startat det gemensamma bolaget Galoppfältet Exploatering A och äger 75 procent av marken. Sedan har Täby kommun en andel om 18 procent och Viggbyholms Gård Fastighets AB och Norrorts gravvårdar handelsbolag de övriga 7 procenten.

200 miljoner i första utbetalningen

Bara den första utbetalningen till Svensk Galopp gav 200 miljoner och sedan kommer nya mångmiljon-utbetalningar successivt under de kommande åren.

Svensk Galopp letade länge efter mark för att bygga en ny riksanläggning. Förbundet uppvaktades av en rad intressenter och totalt inventerades cirka 65 olika platser runt om i Stockholm och stans närhet.

Snart nog växte Bro-Önsta fram som mest lockande sedan flera alternativ saknat rätt förutsättningar, med bl a brister i infrastruktur.

 56 år gamla Täby Galopp

Täby Galopp invigdes hösten 1960 , men efter 56 år, dryga 2 000 tävlingsdagar och runt 20 000 galopplöpningar var det dags att slå igen.

Den nya anläggningen håller högsta internationella klass för hästar, medarbetare och publik. Stora tävlingsbanor, stallar som byggts för att ge hästarna en optimal miljö och skonsamma träningsbanor har samlats i en kultur- och naturmiljö.

- Det är världsunikt att starta en ny bana från grunden, säger Ulf Hörnberg, vd för Svenska Galopp.

Måste attrahera

Här finns en mycket modern huvudbyggnad med läktare med kafé, restaurang och en VIP-våning på taket av läktaren. 

- I dag är det en sådan konkurrens  på upplevelsemarknaden så ska du få folk att komma tillbaka måste du kunna erbjuda en bra totalupplevelse. Här kommer du nära hästarna, känner lukten och hör hovtrampen. 

Bredvid huserar alla jockeys i våg- och omklädningsrummet. Den första etappen av stallbacken är färdigbyggd med 160 boxar och i nästa etapp kommer ytterligare 120 boxar.

Ska bli ett hästcentrum

Inledningsvis ska 250 hästar tränas på Bro Park som ska utvecklas till en angelägenhet för många människor. Området är planerat som ett hästområde och på sikt kan många andra hästnäringar växa upp här. 

Till invigningen kommer fem internationella kvinnliga stjärnjockeys att tävla mot ett svenskt lag bestående av fem kvinnliga jockeys och med Inez Karlsson som ledare.

- Det blir höjdpunkten på invigningen. Eftersom galopp inte är en lagsport är det en väldigt speciell händelse och intresset är enormt. Både hotellen i närområdet och resorna hit är snart fullbokade av besökare från när och fjärran, säger Ulf Hörnberg, vd för Svensk Galopp.

Via sin medverkar i Mästarnas Mästare är Inez Karlsson nu inte bara känd i galoppkretsar utan även för den breda allmänheten.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulf Hörnberg och Hans Hansson är två av de personer inom galoppen som har jobbat hårdast för förverkligandet av Bro Park.

Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Inget gick fel, Det blev en oförglömlig friidrottsgala.

Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.

Han är  enastående och håller med imponerande regelbundenhet vad han lovar. Han bättrar på världsrekordet som på beställning. Som han uttryckte det:.

- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.