Trendiga spelare i marinblått

När fotbollslandslaget anländer till Frankrike sker det med stil. 49 spelare och ledare i truppen plus sex personer ur styrelsen är oklanderligt stylade. En person har väst...
Emil Forsberg, Albin Ekdal och Oscar Hiljemark fick agera modeller vid lanseringen, men så här elegant klädda är hela EM-truppen.

 

Förbundskapten Erik Hamrén är den ende personen som både önskar väst och som också använder den. Och han har framfört att ingen annan ska ha väst...

Boråsföretaget Cavaliere klär upp fotbollslandslaget sedan 1997 inför VM i Japan/Sydkorea.

Från overall till kostym

- Dessförinnan hade egentligen alla landslag varit klädda i träningsoverall, berättar David Kryssman på Cavaliere.

Faktum är att många spelare kände sig till en början obekväma med en mer stilfull klädsel.

Italienarna var först och ville vara mer modemedvetna. De betraktades som snobbiga när de kom i kostymer. Idrottare skulle ju ha overaller och inget annat. Men i dag är kostym inte bara självklar bland landslagen utan även för klubbarna.

Just Cavaliere sponsrar också hemmalaget Elfsborg, Malmö FF (som ett stjärnlag), Örebro (där har företaget en av sina bästa kunder) och Djurgården (en av företagets butiker ligger på Östermalm)

Bra respons för företaget

- Här satsar vi våra sponsorpengar och det ger bra respons. Vi syns extremt mycket och får genom avtalet med förbundet möjlighet att ordna events för våra kunder, säger Kryssman.

Modeller i kampanjen är Emil Forsberg, Albin Ekdal och Oscar Hiljemark, tre proffs och alla med krav på kostymens modell och utseende. Just Hiljemark är extremt medveten om kläder:

- Mode betyder väldigt mycket för mig. Jag är ju i första hand fotbollsspelare, men utanför planen brinner jag för mode, säger Hiljemark som också har prisats för sin klädstil.

I samband med matchen mot Turkiet fick spelarna pröva olika storlekar för sluttillverkningen och leverans under förra veckans samling. Det betonas att ”byxorna är av modellen ’carrot shape’ anpassade för vältränade lår.” Färgen är marinblå, med vit skjorta, blå slips (med spelarnas nummer graverat) och bruna skor, och just de inslagen är köpta från externa företag.

Många i marinblått

EM-sviden kan även köpa för konsumenter en månad efter turneringen.

Avtalet gäller inte bara själva EM-truppen med totalt 49 spelare och ledare utan också sex styrelseledamöter. 

- Dessutom damlandslaget och därutöver domare, förtroendevalda och kansli, säger Kryssman som är en av 20 personer vid Caklieres kontor i Borås. Tillverkningen sker i Tjeckien där 100 sömmerskor jobbar.

Ni minns väl förresten Lars Lagerbäck, år efter år i en blågul overall. Till slut fick han en kostym av Cavaliere – och använde den, till många förtjusning. 

Thomas Ejderhov

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen