Nu ger även miljardären upp i Dalkurd
Miljardären Kawa Junad har slutat investera i den allsvenska nykomlingen Dalkurd som slåss för ett nytt kontrakt. Några mer pengar från Junad blir det inte så länge ordföranden Ramazan Kizil och hans son, sportchefen Adil Kizil, finns kvar i klubben.
Det är hela havet stormar i klubben som lämnade Borlänge för Uppsala men som tvingas spela hemmamatcherna i Gävle i väntan på att Nya Studenternas arena är klar.
Flera försvinner
Vd:n sedan ett halvår, Mikael Ahlerup, har avgått. Tränaren Azrudin Valentic´ fick nyligen sparken. Enligt Sportbladet, som uppmärksammat röran i klubben, är nygamle tränaren Johan Sandahl klar som ny tränare. Han var klubbens huvudtränare 2011 och assisterande till Poya Asbaghis 2016.
Enligt Junad är de bara han som investerat i klubben de senaste två åren.
-När vi gick upp i allsvenskan sa jag stopp. Ni måste göra organisationen mer professionell, inte vara typ av familjeföretag. Mikael Ahlerup har inte fått jobba på sitt sätt.
”Många misstag som sportchef”
- Orsaken till varför vi är i den här situationen är för att vi låtit sportchefen vara kvar. Hans far ville ge hoom en anndra chans trots att han är oerfaren och gjort så många misstag under tre år som sportchef, säger Junad till Sportbladet.
-Jag tror inte klubben kan hantera det här. Men när en ny generation av Dalkurdsupportar och en neutral styrelse kontrollerar klubben kommer jag gladeligen gå in och investera ännu mer, säger han.
Ramazan Kizil säger att han inte känner till att Mikael Ahlerup slutat och villinte uttala sig förrän ett pressmeddelande gått. Sportchefen Adil Kizil vill inte uttala sig.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Ett historiskt Frölunda-guld fick ordföranden Mats Grauers att till och med gråta.
Inför säsongen 2022-2023 startade Frölunda upp föreningens damishockey. Som sportchef anlände Damkronornas målvaktsikon Kim Martin och som tränare anställdes Erika Holst med 300 matcher för Damkronorna, och som första kvinna invald i svensk ishockeys Hall of Fame..
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.