Hockeyklubbar med stora problem
Hockeyallsvenska IK Pantern från Malmö är i svår ekonomisk knipa
På torsdagen meddelades att spelarna i A-truppen är fria att lämna för annan förening. I en intervju med Sydsvenskan säger ordföranden Peter Nilsson att klubben behöver 7,5 miljoner kronor för att klara elitlicensen och för fortsatt spel i Hockeyallsvenskan.
Senast den 31 maj måste föreningen redovisa till Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd en hållbar budget för säsongen 2019-2020, inklusive ett eget kapital på minst 2 miljoner kronor.
Pantern uppfyllde inte licenskravet under 2018-2019 års säsong men hade då beviljats dispens av licensnämnden. Ytterligare tre lag spelade på dispens, AIK, Västerås och Karlskrona.
Dispensen i fara
-Jag kan inte se att nämnden beviljar dispens för ytterligare en säsong, i annat fall är det nedflyttning som gäller, säger Martin Karlström, ordförande i licensnämnden.
-Om det här löser sig måste Pantern landa där vi är och leva i verkligheten, sammanfattar Peter Nilsson.
Han har satt upp tre mål. 1) Att lösa det mest akuta, löner och skatter, och ge föreningen en chans att överleva. 2) Att ta in fyra miljoner för att ta bort skulder. 3) Fokus på att klara elitlicens.
-Bristen, 7,5 miljoner, innefattar redovisade fyra miljoner, plus att vi behöver ett eget kapital på 3,5 miljoner eftersom vi hade ett minus på 1,5 miljoner från förra säsongen som vi måste reglera gentemot licensnämnden, sammanfattar Peter Nilsson.
Även SHL-satsande AIK går en tuff kamp för att klara licenskravet.
AiK måste lämna Johanneshov?
Anders Olsson, vd. meddelar att de arbetar med bokslutet, och föreningens revisorer ser positivt på möjligheten att uppfylla licenskravet. Den emission av aktier som nu har avslutats blev dock en missräkning. Målet om sex nya miljoner infriades inte, tillskottet blev 3,4 miljoner kronor.
För att nå bättre balans överväger att AIK att lämna Johanneshov, ny trolig hemmaarena är Vilundahallen i Väsby med en publikkapacitet på 3000.
-”Hovet” är för stor och för dyr för en förening i Hockeyallsvenskan, säger Anders Olsson.
Sedan länge är varken Djurgården eller AIK nöjda med hyresavtal och andra kommersiella villkor med Stockholm Live, Stockholm stads arenabolag.
För SHL-klubbarna höjs licenskravet kommande säsong från nuvarande fyra miljoner till fem miljoner kronor i eget kapital. Martin Karlström har i nuläget inga indikationer på att dispensförfarande ska bli aktuellt för SHL-lag. Från sensationslaget IK Oskarshamn meddelas att licenskravet kommer att uppfyllas.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar