DO kräver klara besked
Nu har Diskrimineringsombudsmannen, DO, i en anmälan krävt att Svenska fotbollförbundet ska redovisa ersättningarna i landslagen till herrarna och damerna. DO vill ha svar senast den 16 augusti. Förbundet har hävdat att sekretess råder om ersättningarna, men det svaret nöjer sig inte DO med.
Myndigheten skriver att ”om det skett en överträdelse av diskrimineringslagen kan DO i vissa fall välja att väcka talan om diskrimineringsersättning i domstol”. Hoppsan! De är ord och inga visor.
Tidigare har Anders Jansson, kommunikationschefen på SvFF, sagt att ”vi har rättvisa och likvärdiga landslagsavtal för både herrar och damer. Vår uppfattning är att de inte är diskriminerande. Jag kan inte kommentera specifika summor”. Det snacket håller inte längre.
Svar som DO kräver
DO vill ha svar på åtta punkter. Sammanfattningsvis: ”Vilka former av ersättningar får damlandslagsspelarna respektive herrlandslagsspelarna genom SvFF? Redovisa alla former av ersättningar som spelarna får genom SvFF, exempelvis lön, bonus, förmåner och annan ersättning. Redovisa även medel som ursprungligen kommer från en annan part, men som vidareförmedlas av SvFF till spelarna”.
Om DO i svaren finner att SvFF bryter mot diskrimineringslagen så är det upp till Förbundet att göra korrigeringar.
Karl-Erik Nilsson, förbundsordförande, säger till SVT Sport:
- Vi har noterat att DO vill ha svar och processen nu är att vårt kansli tar fram ett underlag. Vi återkommer till DO inom den tidsram vi fått angiven och när våra svar är klara.
Skillnaderna i siffror
Tidigare har generalsekreteraren Håkan Sjöstrand bland annat sagt:
- Gällande våra avtal på landslagsnivå är vår uppfattning att de är rättvisa. Sedan har parterna kommit överens om att innehållet ska stanna mellan dem som ingått avtalet. Vi respekterar det och lämnar inte ut uppgifter om innehållet.
Sorry Sjöstrand, det snacket håller heller inte om vi uppfattat DO rätt. Siffrorna ska upp på bordet!
Några siffror att fundera över: När herrlandslaget kvalificerade sig till VM i Ryssland var bonusen från Fifa 80 miljoner kronor. När damlandslaget tog sig till VM i Frankrike var Fifa-bonusen noll kronor. Pengar betalades bara ut vid gruppspelet och kvarts-semi-och finalen. Svenskorna belöning blev 18,6 miljoner för bronset. USA fick 37,1 miljoner för guldet. Frankrike blev världsmästare i Ryssland. Fifas ersättning: 357 miljoner kronor.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar