Hockeyvärvningar i sista stund

Två superheta värvningar bara ett par dagar innan premiären visar hur het hockeyallsvenskan är. Två klubbar tog beslut om att investera och förstärka ledarteamet.

Först kom nyheten att Mats Lusth återkommer som hockeytränare och blir ny huvudansvarig för Karlskrona. 

Sedan följde beskedet att Luleås hockeytjejers guldtränare Fredrik Glader tar över som sportchef i MoDo.

Mats Lusth fick mycket överraskande sparken som tränare i Mora, som åkte ner i hockeyallsvenskan i våras.

Sedan dess har han backat bort lite från hockeyn och lagt mesta energin på dragracing, där han har tävlat.

Men han har också erkänt att han har känt en allt starkare längtat tillbaka till ishockey.

Nu kom möjligheten. Karlskrona stod utan sedan Phil Horsky flyttade. 

Lusth har skrivit på ett kontrakt om 1 plus ett år. 

– Han har attityd och är rutinerad. Det är en bra röst som kan ryta ifrån, han har en bra av- och på- knapp. Han är bästa namnet på marknaden, anser KHK:s sportchef Patric Larsson. 

Mats Lusth själv var glad över nya jobbet:

”Jag har en jäkla passion, det här ska bli roligt”

Mera nytt från Hockeyallsvenskan, Fredrik Glader slutar sitt uppdrag som tränare för Luleå, guldfavoriten i SDHL  och blir sportchef i Modo.  

Tjänsten som sportchef har varit ledig sedan Michael Sundlöv i våras utnyttjade en klausul i sitt kontrakt och återvände till Gävle och Brynäs. Rykten kom i rörelse om att  Fredrik Glader var en av kandidaterna till  sportchefsjobbet i Modo. 

Nu har parterna enats om ett avtal.

–   tiden var nu mogen för att gå vidare i karriären. Modo är en förening på väg i rätt riktning. Det har gjorts ett stenhårt jobb här sedan herrlaget åkte ur SHL och det som även attraherade mig är att det finnshar en tydlig målsättning, sa Glader efter tillkännagivandet.

- Glader vill fortsätta den resa vi är inne på. Han  är redo för att göra jobbet som krävs och brinner för uppgiften”, kommenterar ModoHockeys VD Johan Widebro.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen