Ingen måtta på BP:s talangutveckling
Dejan Kulesevskis övergång till Juventus är bara den senaste i raden av BP-spelare som gör karriär utomlands. En gång knattar som fick lära sig att att behandla en boll på på Grimsta IP. De är åtskiliga som sedan har utvecklats och blivit yrkesspelare – med löner som har gjort dem förmögna.
Här är några spelare som som är fostrade i BP, men i dag är de yrkesspelare i Europa:
Albin Ekdal Hamburger SV
Kristoffer Nordfeldt i Swansea FC
Ludwig Augustinsson Werder Bremen
John Guidetti Deportivo Alaves
Simon Tibbling Bröndby IF
Felix Beijmo i Werder Bremen och Malmö FF
Viktor Gyökeres Brighton & Hove Albion
Amanda Nildén i Brighton & Hove Albion
Joel Asoro i Sunderland
Lukas Browning Lagerfeldt Twente
Johan Guadagno Manchester United
Carl Starfelt Rubin Kazan
Tittar man bakåt i tiden finns det spelare som Anders Limpar, Sten-Ove ”Putte” Rahmberg, Thomas Bergman, Pascal Simpson och Tomas Antonelius.
Dessutom har hockeystjärnor som Mats Waltin, Per-Erik Eklund och Tommy Albelin också spelat fotboll i BP.
På klubbens hemsida framhålls också hur många tränare som har jobbat i klubben, som två av Sveriges tidigare förbundskaptener för herrlandslaget, Tommy Söderberg och Erik Hamrén.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar