Qatar sa ifrån - och Fifa accepterade

Visst skulle det bli ölservering i Qatar trots de religiösa lagarna.  Det har man från ansvarigt håll varit tydliga med länge – fram till i torsdags då det plötsligt kom ett nytt besked -  ölförsäljningen skulle flyttas till undanskymda platser, något som gällde i inte ens 24 timmar. För på fredagen kom meddelandet om att det blir ingen ölservering alls.

Budweiser har i qatar låtit bygga Fifas fanfestival och andra fandestinationer för ölförsäljning, men där kommer bara mellanöl att severas.

”Efter diskussioner mellan värdlandets myndigheter och Fifa kom ett beslut om att fokusera försäljningen av alkoholhaltiga drycker till Fifas fanfestival, andra fandestinationer och licensierade arenor, och ta bort försäljningsställen för öl från Qatars VM-arenor”, skriver Fifa. 

Med ett undantag, Öl serveras endast i arenornas lyxsviter, som är till för Fifa-tjänstemän och andra förmögna. En alkoholfri variant ska sägas.

Och, till saken hör att det blir möjligt att dricka alkohol på vissa hotell -  precis som vanligt i Qatar, där öl, vin och sprit finns att köpa på både restauranger och exklusiva hotell, om än till ett högt  pris.

Och  hos Burweiser kan man inte annat än begrunda ödet.Företaget köpte rättigheterna, men egentligen till ingen nytta.

Dryckessponsorn som ursprungligen hade stora förhoppningar om rekordförsäljning. Det fanns en tro om att skulle drickas mer öl under denna turnering än tidigare, inte minst beroende på värmen.

Budweiser hann kommentera på Twitter ”Well, this is awkward…” (Oj, det här var pinsamt”). 

Fifa kontrade med:

”Tack för ”förståelse och fortsatt stöd”. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen