Snart luktar det häst i Göteborg

Gräsmattan har hyvlats bort, på innerplan ligger en bottenplatta med makadam, täckt av specialblandad fibersand med avsikt att etablera en hopp- och dressyrbana i absolut världsklass skriver Kjell Nilsson i en guide till de stora hästarrangemangen i stan.
Ullevi manege

Lotta Nibell-Keating, 45 år, och vd på Got Eent i Göteborg - helägt av Göteborg Stadshus AB - håller i tyglar som beräknas omsätta minst 100 miljoner kronor under kommande ridsports-EM, 21-27 augusti, med Ullevi som den givna huvudarenan.

Lotta kommer närmast från Västsvenska Turistrådet med ansvar för strategisk affärsutveckling. Nu är hennes uppgift att ge bästa möjliga förutsättningar för 590 explosiva kraftpaket på fyra ben, alla med sina egna önskemål.

"Hela Göteborg kommer att känna av mästerskapet, doften av hästar kommer att sätta sin prägel på allt uteliv. Tillsammans med FEI och Svenska Ridsportförbundet, är målsättningen att bjuda på en show och exponering som slår allt tidigare," betonar Lotta Nibell Keating.

Hennes roll är att också att säkra miljoninkomster till sina ägare, Göteborgs stad, och dess näringsliv, samt att ytterligare stärka Göteborg som arrangörsstad, där Stockholm med sina stora arenor, Friends och Tele2, för närvarande tycks sitta med Svarte Petter.

Den turistekonomiska effekten kallas det belopp som tillresande spenderar på boende, nöjen och krogbesök. Vid en utsåld Håkan Hellström konsert på Ullevi uppskattas effekten till 80-100 miljoner kronor, sköna slantar för ekonomiskt ansvariga i näringsliv och stad. EM äger rum i sju dagar och Lotta Nibell-Keating hoppas på en alla tiders hög turistekonomisk effekt.

Göteborg doftar häst

– Ja, varför inte. Hela Göteborg kommer att känna av mästerskapet, doften av hästar kommer att sätta sin prägel på allt uteliv. Tillsammans med FEI ( det internationella förbundet) och Svenska Ridsportförbundet, är målsättningen att bjuda på en show och exponering som slår allt tidigare, betonar Lotta Nibell Keating.

– Se bara på Heden, vår andra huvudarena. Med uppvisningspaddock, scen och restaurangområde samt ett stort utställningsområde med 100 utställare. Och Heden ligger ju mitt i stan, oslagbart, säger Lotta Nibell-Keating.

Titelsponsor för EM är schweiziska urföretaget Longines, med vilket FEI har ett flerårigt avtal. FEI, och Longines, äger alla kommersiella rättigheter under EM. Avtalet initierades av FEI:s tidigare ordförande, prinsessan Haya Al Hussein av Jordanien och klassas som ett av idrottsvärldens mest givande.

FEI:s nuvarande ordförande, belgaren Ingmar De Vos, 54 år, tog över ett dukat bord då han efterträdde prinsessan Haya Al Hussein 2014 efter hennes åtta år långa regim.

Bakbinder Got Event

Lotta Nibell-Keating vill inte spekulera om mästerskapets ekonomiska utfall utöver den turistekonomiska effekten. Klart är dock att i hennes uppdrag ligger att leverera goda bokslut till sin huvudägare, Göteborgs stad. FEI:s nära band till Longines bakbinder till en del Got Event och Lotta Nibell-Keating.

– Så är det, och så ser verkligheten ut. Det ekonomiska utfallet för Got Event vill jag inte spekulera i . Arrangemanget är bland annat väderberoende, och svenska framgångar skulle också gynna oss, samt vår andra medarrangör, Svenska Ridsportförbundet.

– På biljettsidan har vi medvetet valt att ligga lägre än vad som är vanligt i internationella GP-sammanhang. Vi vill ha utsålt vid varje tävlingstillfälle, betonar Lotta Nibell-Keating.

 I en första prognos hoppas hon på en total publik mellan 100 000 och 120 000 åskådare. När hoppryttaren Peter Fredricson tar sats mot medaljer rymmer ett utsålt Ullevi cirka 27 000 åskådare. Stora ytor försvinner för framridnings – och uppvärmningsområden.

 Biljetter finns i tre olika priskategorier beroende på placering, i form av paket av olika slag samt singelbiljetter. Prisnivån är för singelbiljetter från cirka 250 kronor till cirka 900 kronor.

Bättre än Stockholm

Göteborg som stad är väl etablerat i hästsportskretsar och i antal Världscupfinaler ligger till och med Las Vegas i lä med blott tio arrangemang mot Göteborgs 22. Got Events egna höga mål är förstås att göra ett bättre arrangemang än 1990 års ryttar-VM i Stockholm, vars eftermäle enbart skrevs i positiva ordalag.

Skissen över ett Ullevi som troligtvis aldrig skådats i denna utformning.

Totalt avgörs fyra grenar - hoppning, dressyr, paradressyr och fyrspannkörning. Utöver Ullevi och Heden disponeras Valhalla IP för uppvärmningsbanor och stallområden. På Heden avgörs fyrspann och paradressyr. Totalt har cirka 40 000 kvadratmeter ridbana lagt ut. Arbetet på Ullevi inleddes omedelbart efter Håkan Hellströms avslutande konsert och på Heden drog arbetet igång efter sista sparken i Gothia Cup.

Lotta Nibell-Keating, som håller i mästerskapets tömmar, är själv hästägare och hon är övertygad om att det blir flera svenska medaljer.

– Allra helst hoppas jag på ett guld i laghoppningen, det skulle betyda mycket för svensk ridsport i framtiden, säger Lotta Nibell-Keating.

Mästerskapet inleds måndagen den 21 augusti, fri entré och med en show som kommer att visa ett Sverige i förhållande till hästen ur en rad synvinklar.

Kjell Nilsson

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.