Succé för Gothenburg Horse Show

Gothenburg Horse Show blev en större succé än vad de ansvariga hade hopp om. 77 000 besökare kom och dessutom, de gjorde i snitt inköp för 2 000 kr per person vilket gör hela arrangemanget än mera värdefullt.
Tvåan Rolf-Göran Bengtsson på Casall Ask när världscuphoppningen avgjordes under Gothenburg Horse Show 2015 i Scandinavium i Göteborg. Foto: Adam Ihse, TT

 

En av Europas största hästfester – EuroHorse och Gothenburg Horse Show – är över för den här gången, och Svenska Mässans näst största mässa summerar ett riktigt bra år: 

- Utställarna har sålt mycket bra under evenemanget. Många av våra utställare har dragit in så mycket som halva sin årsomsättning hos oss, sammanfattar Klas Pettersson, affärsansvarig för EuroHorse på Svenska Mässan.

Mässan växer

Snittinköpen verkar ligga konstant runt 2 000 kr/besökare. Många besökare sparar pengar hela året för att kunna göra alla sina inköp hos EuroHorses utställare. 

- I år har flera utställare märkt att försäljningen i deras webb-shopar har minskat innan EuroHorse. Det verkar som om kunderna sparar för att komma hit och handla direkt, fortsätter Klas.

I Scandinavium får publiken se hoppning och dressyr på ypperst världsnivå. Förutom Europas bästa häst-shopping, kompletterar EuroHorse med andra hästrelaterade grenar. Det ger publiken en oslagbar helhetsupplevelse:

Mässans evenemangsområde, paddocken, växte ytterligare ett snäpp i år och rönte stor uppmärksamhet. Framför allt ökar westerninslagen på mässan. Det är fler westernutställare och uppvisningarna i paddocken är alltid välbesökta.

Nya koncept

- För ett par år sedan tog vi in hundarna i programmet på mässan tack vare ett samarbete med Svenska Brukshundklubben. Det märktes tydligt i år att hundarna har etablerat sig och nu är en uppskattad del av helheten, fortsätter Klas.

Det enda som inte går att köpa på EuroHorse är levande djur. Annars finns det mesta kopplat till hästar och hundar. Frågan är hur mässan ska utvecklas inför 2016, då Gothenburg Horse Show återigen arrangerar dubbla världscupfinaler? 

- Vi jobbar med flera konceptidéer inför finalåret. Samtidigt som besökarna ska känna igen sig, strävar vi efter att hela tiden förbättra oss och tillföra nyheter, säger Klas Pettersson hemlighetsfullt.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen