Vill upprepa publiksuccén

Leksand och Mora gillar att puckla på varandra. Därför vill klubbarna upprepa ”Slaget om Siljan” i Stockholm. Det har varit garanterade publiksuccéer och vem vill inte se en sådant möte igen.
Utomhusarenan i Leksand februari 2011 fylldes av 17 319 åskådare.

 

Det finns ett ursprung i de här matcherna. Den 5 mars 1964 satte Leksands IF ett publikrekord på hemmaplan mot Brynäs. Officiellt var det 12 479 betalande åskådare på plats utomhus på Leksands Isstadion men förmodligen hade fler åskådare trängt sig in.

Men den siffran utgjorde en utmaning när en match arrangerades i februari 2011 på en specialbyggd hockeyarena uppförd på en parkeringsplats utanför hockeyhallen i Leksand. Det kom 17 319 åskådare och ett nytt rekord gällde.

Med laddningen i de här derbyna förstärktes och den 5 januari 2013 utklassade Leksand Mora  med 5–0 inför 13 850 åskådare och det blev säsongens bästa publiksiffra i svensk hockey. Notera, matchen spelades i Globen i Stockholm.

Nu är klubbarna frestade att försöka en gång till. Planerna finns klara sedan tidigare, det hänger mer på att hitta rätt speldag och att se en ekonomisk vinning.

- Det är ett av de finaste arrangemang jag varit med om tror jag. Även besökarna tyckte nog att det var väldigt bra, sedan såg vi väl själva att det var mycket att lösa. Vi lärde oss väldigt mycket av det här att arrangera något i en helt ny arena, säger Peter Hermodsson, Moras klubbchef, till Dalarnas Tidningar.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen