It-miljoner räcker inte...

Fler lag (14 mot tidigare 12), mera TV och – ja, just det, mera pengar. SHL står inför första nedsläpp. En sak är sig likt. Skellefteå är favorit till SM-guldet.
SHL:s upptaktsträff säsongen 2015/2016. Övre raden från vänster: Joakim Fagervall, Luleå Hockey, Per Hånberg, Karlskrona Hockeyklubb, Anders Eldebrink, Rögle BK, Johan Lindbom, HV71, Roger Rönnberg, Frölunda HC, Hans Wallson, SAIK, Larry Huras, Modo Hockey, Kent Johansson, Örebro Hockey. Nedre raden från vänster: Björn Hellkvist, Malmö Redhawks, Hans Särkijärvi, DIF Hockey, Thomas Berglund, Brynäs IF, Tommy Samuelsson, Färjestad BK, Sam Hallam, Växjö Lakerks HC och Dan Tangnes, Linköping HC. Fot

 

Precis som tidigare har det varit en kapprustning fram till premiären. Efter bästa möjliga förmåga och största mod har klubbarna värvat.

Redhawks tillbaka

Exempelvis har Färjestad och Modo stärkt slagstyrkan och låtit det kosta. Och det samma gäller Luleå som tack vare it-miljoner har kunnat satsa som kanske aldrig förr. De rankas också högt, men de nya pengarna räcker ändå inte riktigt till. Men Luleå räknas som första utmanare till den givna favoriten.

Och så välkomnas Malmö Redhawks tillbaka. En klubb med en minst sagt ståndsmässig arena och med resurser, åtminstone på sikt. Till skillnad mot tidigare har det nu varit en viss återhållsamhet i uppbyggnaden av en trupp.  Redhawks har också en av seriens mest spännande tränare i Björn Hellkvist.

Men oavsett förväntan lite varstans så är pratas det i alla fall mest om Skellefteå.

Skellefteå i särklass

Missen i våras när Växjö vann var bara ett undantagsfall, tror spelare, ledare och hockeyskribenter. Det framkom vid upptakten i Stockholm på onsdagen där alla klubbar var samlade.

- Vi ska bli ännu bättre, fastslog tränaren Bert Robertsson.

Det mesta den klubben gör är av imponerande snitt.

Historien – fem raka SM-finaler, SM-guld 2012 och 2013.

Spelmodell – ingen annan klubb förmår hålla fast vid en kontinuitet så starkt.

Truppen – ni minns i fjol när tio man sa tack och adjö. Det gick bra ändå. I år är det mycket lugnare, men framför allt finns där två högklassiga förstärkningar, Jimmie Ericsson, guldhjälten från 2014 som återvänder från KHL, och Mattias Ritola, närmast från Leksand men dessförinnan i NHL.

Och så ekonomin.

Rekordsiffror

Det är rekordsiffror när Skelleftås penningförvaltning ska presenteras. Vinsten för säsongen 2014/15 blev 23,3 miljoner kronor! Det har inget annat elitlag någonsin kunnat visa upp.

Förklaringen är att laget nådde hela vägen till final samt konsekvensen av alla spelarförsäljningar.

Klubben står stadigt. Kapitalet har sakta men säkert vuxit. 54 miljoner har strömmat in under de senaste fem åren och i dag är det egna kapitalet uppe i 60 miljoner.

- Vi är stolta över resultatet. Det är en trygghet inför långsiktiga satsningar vi vill genomföra för att fortsätta utvecklas, säger Pär Nordlund, ordförande i Skellefteå AIK Hockey.

Största TV-satsningen

Hockey och TV-sändningar har alltid varit förknippade.  C More gör nu sin största hockeysatsning någonsin nu när kanalen förfogar över både SHL och Hockeyallsvenskan.

Huvuddagarna för SHL är torsdagar och lördagar. Sändningarnahar premiär onsdagen den 16 september när Linköping tar emot Djurgården och nykomlingen Karlskrona möter Färjestad.

Varje match i SHL bevakas med minst tolv kameror och dessutom används även fjärrstyrda kameror, publika målkameror, domarkamera med ljud med mera. Allt produceras dessutom i HD.

- Vi höjde matchproduktionen till en helt ny nivå förra säsongen. Med både SHL och HockeyAllsvenskan kommer våra studioprogram att omfamna svensk elithockey som helhet såväl i bilder som diskussion, säger Johan Cederqvist, sportchef på C More.

Helber gör debut

Nytt för höstens storsatsning är C Mores nya domarexpert, Thomas ”Kuben” Andersson, som kommer medverka vid utvalda sändningar för att diskutera, förklara och analysera regler och beslut. Vid knepiga domarsituationer kommer Andersson även finnas tillgänglig via telefon och Skype för att kunna kontaktas direkt i sändning. 

Ytterligare ett nytt ansikte i sändningarna är Mike Helber som blir ny expert.

- Vi tillför två nya perspektiv med värvningarna av Mike Helber och Kuben. Mike med sin erfarenhet från både omklädningsrum och styrelserum kommer att ge många diskussioner och aha-upplevelser. Detsamma gäller Kuben som kommer att vässa domar- och regeldiskussionen och kunna förklara skeenden på isen på ett nytt sätt, säger Johan Cederqvist.

Dubbla studioporgram

Både Granqvists Hockeytorsdag och Hockeylördag återvänder denna säsong. Det är de två stora studioinramade och regelbundet återkommande programmen. Även Studio SHL återvänder.

I Granqvists Hockeytorsdag lägger Lasse Granqvist och Niklas Wikegård mycket fokus på all den hockeydramatik som torsdagarna bjuder. De analyserar och följer upp huvudmatchen, men ger också övrig hockey samma dag stort utrymme.

Hockeylördag med Tommy Åström, Sanny Lindström, Petter Rönnqvist och Mike Helber i studion är programmet som ramar in två matcher på rad samtidigt som det tar ett grepp om all svensk elithockey, från det viktigaste ur veckans HockeyAllsvenskan till dagens matcher i SHL. 

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med  förbättrade villkor.

Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.