"Gynnar tiotusentals ungdomar"

Ulf Silvander, generalsekreterare i Svensk Friluftsliv, har all anledning att vara glad i dag. Hans medlemsorganisationer får 20 miljoner kronor extra för att stärka friluftslivet.
Ulf Silvander gläds äver 20 miljoner i extra anslag till nytta för tiotusentals barn och ungdomar.

 

Svenskt Friluftsliv är en paraplyorganisation för friluftsorganisationerna i Sverige, bland annat Friluftsfrämjandet, Sportfiskarna, STF, Scouterna, Orienteringsförbundet och Svenska Kryssarklubben, samt 18 andra.

Aktivt friluftsliv för fler

Uppdraget är att driva friluftspolitiken framåt genom att “höja friluftslivets status i samhället”, “förbättra medlemsorganisationernas ekonomi” samt “värna och vårda allemansrätten”.

Målet är helt enkelt att ge fler människor möjlighet att utöva ett aktivt friluftsliv.

För detta har nu Svenskt Friluftsliv fått 20 miljoner kronor extra från statsmakterna, att läggas till de tidigare 28 – alltså totalt 48 miljoner kronor.

- Det känns bra och jag är förstås glad att det nu har genomförts ett friluftsluft, men det känns också ansvarsfullt. Det låter kanske lite konstigt, men jag är inte överraskad. Vi har haft en dialog med ledande politiker under många år. Vi anser att friluftslivet har så mycket att ge till samhället i form av aktiviteter utan krav på prestation eller tävlan. 

Fokus på barn och ungdomar

Fokus i verksamheten är att uppfylla de tio friluftspolitiska målen samt satsningar på barn och ungdomar i friluftslivet, vilket tydliggörs i regeringens budgetproposition för 2016 där följande områden prioriteras:

• stärka friluftsorganisationernas stöd till skolans verksamhet med friluftsdagar och utomhuspedagogik,

• satsningar på utevistelse för barn och unga, 

• naturkontakt, 

• fysisk aktivitet, 

• mångfald och integration. 

- Vi har försökt beräkna antalet aktivitetstimmar dessa extra medel skulle kunna komma att generera via våra medlemsorganisationer. Det är givetvis svårt, men vi tror att det kommer innebära att tiotusentals barn och ungdomar får möjlighet att pröva på friluftslivet. Det skall bli spännande att få se återrapporteringen i början av nästa år, säger Ulf Silvander.

Andra intäkter

Förutom statsbidrag lever varje medlemsorganisation på medlemsavgifter, projektbidrag till specifika projekt och andra intäkter som kan variera beroende på vilken organisation det handlar om. 

Sex av medlemsorganisationerna i Svenskt Friluftsliv är också medlemmar i Riksidrottsförbundet, RF, och Ulf Silvander beskriver relationen mellan Svenskt Friluftsliv och RF som “mycket bra”.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen