Vilka kläder krävs i golf?

Intresset för golf är stort och varje år börjar tusentals nya människor att spela. Men det finns också tvivlare.

Vad är det för kläder som gäller? Får jag vara på klubben om jag inte är medlem? Är det inte svårt att ta Grönt Kort?

Därför arrangeras Golfens dag för nya och befintliga golfare för tredje året i rad. Drygt 170 golfanläggningar från norr till söder bjuder in allmänheten att prova på golf och bekanta sig med Sveriges största individuella idrott.

 

 

Golfens dag lanserades 2017 med målet att räta ut frågetecknen och visa upp golfens unika värden för en bred allmänhet – glädjen, bollträffen, gemenskapen, naturen, lugnet och motionen. Nu har projektet gått in i sitt tredje år och de cirka 170 deltagande golfklubbarna runtom i Sverige laddar för att välkomna nya människor i alla åldrar med roliga aktiviteter och möjlighet att testa golf.

Dessutom, Den 20–26 maj anordnar golfbranschens största aktörer "Green Week Golf Recycling" tillsammans med företaget Suez. Då är det möjligt att lämna in förbrukad och överbliven golfutrustning för återvinning i Dormys varuhus, utvalda Golfstore- och PQ-butiker samt utvalda golfklubbar som är med i Golfens dag.

Golfkläder och skor går oavkortat till Röda Korsets secondhand-verksamhet och allt överskott från metallåtervinningen går till att främja miljöarbetet inom sporten.   

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.