Idrottsgalan tar nytt initiativ

Inför Idrottsgalan på måndag  lanseras nu en insamlingsstiftelse under namnet Fair Play. Idrottens kraft och förmåga att förändra världen är välbekant Det finns ett stort antal initiativ över hela landet med fokus på idrottens positiva inverkan på både människor och samhället. 

- Nu vill Idrottsgalan vill stödja dessa krafter och startar Idrottsgalans Insamlingsstiftelse, säger vd:n Stephan Rimér.

Idrottsgalanär återkommande i januari i Globen sedan många år. Ett event som har blivit idrottens stora generalsamling.

-Idrottsgalan har blivit en självklar samlingsplats för hela idrottssverige. Det ger oss möjligheten att lyfta positiva idrottsföreteelser som sker över hela landet, säger Idrottsgalans vd Stephan Rimér.

- Idrottsgalans Insamlingsstiftelse har syftet att samla in medel till förmån för att främja, uppmärksamma och stödja idrottens positiva inverkan på individen och samhället.

Benämning Fair Play

-  Därför startar vi nu en ej vinstdrivande insamlingsstiftelse och ska arbeta att arbeta under namnet Fair Play. Den ska utgöra en samlingsplats, som underlättar för både givare och mottagare att bidra till nya och befintliga idrottsinitiativ, såväl stora som små. Vi väljer att arbeta under namnet Fair Play då det står för så mycket av det som är positivt med idrott. 

-  Sedan starten av Idrottsgalan har vi upplevt engagemanget som finns inom idrotten. Vi har sett mängder av fantastiska initiativ, som visar på idrottens viktiga roll som förebild och formare av ett positivt samhälle. 

Både privatpersoner och företag

- Nu vill vi göra det lättare för privatpersoner och företag att hitta och stödja dessa initiativ, säger Stephan Rimér VD Idrottsgalan.

 Startskottet för insamlingen sker i samband med Idrottsgalans bankett på måndag den 27 januari.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen