Vasaloppets vd avgår av personliga skäl

Efter fyra och ett halvt år har Eva-Lena Frick valt att avsluta sin anställning som vd för Vasaloppet.

– Jag har haft fantastiska år här och har fått jobba tillsammans med kompetenta, driftiga kollegor och ett enormt starkt varumärke. Men av personliga skäl har jag nu valt att avsluta min tjänst, säger Eva-Lena Frick.

Vasaloppet har skidtävling, cykeltävling, löpartävling och ett jättelikt mässtält, men inte någon vd

Eva-Lena Frick började sin anställning på Vasaloppet i januari 2016 och flyttade upp från Borensberg i Motala till Mora efter över tolv år som vd för Vätternrundan. Under sina fyra och ett halvt år på Vasaloppet har hon bland annat varit med om att lansera nya lopp som Nattvasan och Vasakvartetten, starta upp flera stora projekt och ytterligare befäst Vasaloppets roll som arrangör i världsklass av både elitlopp och motionslopp vars sommar- och vinterarrangemangen årligen lockar nära 100 000 deltagare.

– Vi jobbar med att uppfylla folks drömmar. Det är främst det jag tar med mig från de här åren.

- Att få se deltagare åka skidor, cykla eller springa i mål med tårarna rinnande ner över kinderna när de lyckas uppfylla sina personliga mål. Och att bidra till lokal och regional utveckling, arbetet med alla fantastiska funktionärer och bygden i stort, säger Eva-Lena Frick.

– Eva-Lena Frick har gjort en helhjärtad insats för Vasaloppet. Vi har full förståelse för att hon nu väljer att avsluta sin tjänst av personliga skäl och från styrelserna riktar vi ett stort tack för mycket bra arbete och engagemang., säger Jonas Estéen ordförande i Vasaloppsföreningen Sälen-Mora och Per Kempe ordförande i Vasaloppet Marknads AB.

Eva-Lena Frick avslutar sin anställning som vd under hösten 2020. En rekryteringsprocess för att hitta en efterträdare till Eva-Lena Frick startar omgående.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.