Över 100 covidfall i SHL-klubbarna
SHL-ishockey i maj-juni rycker allt närmare!
Med över 100-talet bekräftade fall av covid-19 och ett 40-tal framflyttade matcher har SHL-organisationen tvingats till flera åtgärder
Sportchefen Johan Hemlin har meddelat att SM-slutspelet senareläggs minst två veckor.
Grundseriens avslutande två omgångar avgörs 23 mars, omgång 51 och 25 mars, omgång 52. Enligt ordinarie spelschema skulle den sista omgången ha avgjorts 11 mars.
Idrottens Affärer har i flera artiklar uppmärksammat Hemlins svårigheter att finna en plan för säsongens genomförande. Genom att förlänga grundserien frigörs utrymme för att spela ikapp flyttade matcher.
De ändringar som nu presenterats är preliminära att och Johan Hemlin säger att SHL även fortsättningsvis tvingas vara flexibla för uppdateringar.
-Det är en historisk säsong till följd av de utmaningar som vi ställts inför på grund av pandemin. Tack vara bra samarbete inom ligan har vi nu en plan för hur säsongen ska avslutas, säger Johan Hemlin till SHL:s hemsida.
Datum för SM-slutspelet med play in kommer att presenteras senare. Play in, lag 7-10, avgörs i bäst av tre matcher, SM-kvartsfinaler, semifinaler och final avgörs i bäst av sju matcher.
Säsongen 2019-2020 fick avbrytas i förtid på grund av corona-utbrottet. Något mästarlag korades inte. Kvalet till SHL mellan Björklöven och Modo avbröts, och ingen uppflyttning ägde rum.
Vid flera tillfällen den här säsongen har röster höjts från såväl klubbdirektörer som tränare att nuvarande säsong borde avbrytas eller helt ställas in. Nu betonar Johan Hemlin att enigheten är stor över att slutföra säsongen .
-Vi hade i höstas ligastart enligt programmet. Det var ett strategiskt val, i syfte att skapa utrymme/tid för att kunna flytta fram matcher vid behov, något som vi nu utnyttjar, avslutar Johan Hemlin.
Allsvenskan i fotboll kunde säsongen 2021 genomföras enligt uppgjort spelschema. Corona utbrotten var få och inga matcher behövdes flytta fram. Endast ett möte, Helsingborg-Djurgården, bar coronastämpel då hemmalaget hade smitta föreningen. Matchen spelades med hemmaseger som följd.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar